حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 31682
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰ |
فعال معدنی تأکید کرد؛

محصولات معدنی باید با قیمت جهانی به فروش برسد/ وزارت صمت تقابل بین صنعت و معدن را پایان دهد

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران معتقد است؛ اتهام زنی خام فروشی محصولات از سوی مدیران اقتصادی دولت گذشته به فعالان معدنی تنها به دلیل لاپوشانی سوء استفاده در بخش‌های مختلف صنعتی کشور بود!
محصولات معدنی باید با قیمت جهانی به فروش برسد/ وزارت صمت تقابل بین صنعت و معدن را پایان دهد

به گزارش راه صنعت، به اعتقاد یک فعال معدنی؛ اکنون مشکل اصلی بخش معدن این است که منافع بخش معدن در بسیاری از موارد در رقابت با بخش صنعت فدای این بخش شده و این مساله سبب شده تا قیمت تمام شده مواد معدنی و حاشیه سود آن پایین باشد و تنها یکسری از ذخایر پرعیار و در دسترس مورد بهره برداری قرار می‌گیرند.

سعید صمدی رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران در گفتگو با اقتصاد۲۴ مطالبه این بخش را از وزیر صمت چنین تشریح کرد؛ هنوز تیم معدنی وزارت صمت تعیین و مشخص نشده است. در حالی که این بخش یکی از استراتژیک‌ترین بخش‌های ازر آور به شمار می‌آید.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران گفت: رویکرد معدنی وزیر جدید وزارت صمت هنوز مشخص نیست و تنها تیم معدنی مستقر در وزارت خانه می تواند شرایط این حوزه را به نحو مطلوبی تغییردهد. هرچند تا اینجا مشخص شده که تیم اقتصادی دولت، تیم خیلی قوی نیست و نتایج آن از هم اکنون مشخص است!

وی تصریح داشت: به طبع این نوع انتخابات، با عدم حضور افراد توانمند و قوی در تیم اقتصادی دولت سیزدهم، معاونین در وزارت خانه ها نیز افرادی با اطلاعلات و آگاهی سطح پایین نسبت به حوزه های تعیین شده، خواهند بود.

صمدی گفت: اما نکته قابل توجه این است که، دولت جدید در تعیین سرنوشت برجام و برداشت تحریم ها دست باز تری نسبت به دولت قبلی دارد و این تنها وجه تمایز دولت سیزدهم با دولت دوازدهم است. این دولت براحتی می تواند وارد مذاکره برجامی شود. هرچند تا امروز خبرهای خوبی در این زمینه شنیده نمی شود.

وی ادامه داد: طی سال های گذشته تا کنون همواره معدن فدای بخش صنعت کشور شده است.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران گفت: تبعیض در این بخش به جایی رسانده شد که فولاد ساز می تواند ۲۰درصد بالاتر از قیمت جهانی جنس تولید شده را به مردم (مصرف کننده اولیه )بفروشد؛ درحالی که فولاد سازان یارانه انرژی وحشتناکی دریافت می کند. اما معدن کار نمی توانند حتی ۶۰درصد نرخ جهانی محصول خود را به فروش برساند! این تبعیض از نا آگاهی و فقر اطلاعات مدیران اقتصادی کشور نشأت می گیرد.

وی یادآورشد: این سال ها مدیران دولتی بدنبال تقابل با بخش معدن کشور بودند. هر روز به بهانه خام فروشی و یا گران فروشی دستورات و مانع تراشی های جدید در برابر فعالیت معدن کاران صادر می شد. این موضوع به سوء استفاده برخی از همین مردان دولتی بر می گردد. چراکه بدنبال سودهای نهفته در بخش صنعت بودند و جهت گمراه کردن اذعان عمومی بخش تضعیف شده معدنی را متهم اعلام می کردند.

صمدی گفت: متأسفانه مدیران قبلی با اخذ عوارض های تعیین شده صادرات محصولات معدنی، جلوی توسعه معادن را گرفتند. این مسائل باید با اندیشه بیشتر و نگاه عمیق تر به تولید و صادرات محصولات معدنی رفع شود. البته اگر تیم معدنی که هنوز مشخص نیست قابلیت انجام چنین کاری را داشته باشند.

صمدی با توجه به اینکه در پایان دولت روحانی، حقوق دولتی معادن به صورت یکباره افزایش بی‌حد و اندازه‌ای داشت گفت: این درحالی است که در همین برهه حقوق دولتی معادن زغال سنگ یکباره ۲۰ برابر شد که این افزایش حقوق دولتی با توجه به میزان کسب و کار معدن خیلی منطقی نبود و عملاً اعتراض معدنکاران نیز به جایی نرسید.

وی ادامه داد: معادن زمانی می‌توانند اقتصادی استخراج شوند که قیمت‌ تولیدشان با قیمت‌های جهانی سنجیده شود، اما با قیمت‌های دستوری تقریبا تمام این ذخایر غیر اقتصادی هستند و کسی به سراغ تولید آنها نمی‌رود.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران گفت: طی این سال ها همیشه برنامه های صنعت از معدن مقدم تر بودند. باید منافع بخش معدن در برابر صنعت دفاع کند. زیرا در این صورت است که معادن می‌توانند توسعه پیدا کنند. برای تحقق این امر لازم است که قیمت مواد معدنی در شرایطی قرار گیرد تا سرمایه گذاری در بخش قابل توجهی از ذخایر معدنی کشور اقتصادی شود.

| منبع خبر : اقتصاد۲۴
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای محصولات معدنی باید با قیمت جهانی به فروش برسد/ وزارت صمت تقابل بین صنعت و معدن را پایان دهد بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.