حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 71973
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۵ |
گزارش؛

پیگیر تامین اعتبارات طرح‌های تحول‌آفرین بخش کشاورزی هستیم

جلسه مشترک قرارگاه تحول و پیشرفت جهادکشاورزی با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) و سازمان بسیج سازندگی با هدف بررسی دستاوردهای طرح آبخیز تا جالیز برگزار شد.
پیگیر تامین اعتبارات طرح‌های تحول‌آفرین بخش کشاورزی هستیم

به گزارش راه صنعت، در این وبینار مشترک که با حضور دکتر حاج محمد رئیس قرارگاه تحول جهادکشاورزی، دکتر علیزاده مشاور معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاوری، سردار زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی و مهندس سرپوشی نماینده قرارگاه امام حسن مجتبی(ع)، جمعی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و رؤسای سازمان های جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی استان های کشور برگزار شد، گزارشی از روند اجرای طرج های قرارگاه تحول و عملیات های اجرا شده طرح «از آبخیز تا جالیز» در استان ها بررسی و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بنا براین گزارش، در ابتدای این جلسه مهندس جوادی معاون قرارگاه تحول و پیشرفت با ارائه گزارشی ازروند امور، اظهار داشت: اقدامات مشترک سه جانبه ، برنامه ریزی شده و اجرایی طرح های آب و خاک منشأ تحولاتی بزرگ و تحول آفرین در کشور بوده و موجب رونق اقتصادی و پایداری کشاورزی در اقصی نقاط کشور خواهد شد.
وی با اشاره به شرایط جوی و اقلیمی فعلی و کاهش بارندگی ها، اجرای طرح آبخیز تا جالیز و پروژه های مدون و طرح ریزی شده آب و خاک را ضروری و مهم توصیف کرده و ادامه داد: این رویداد با نظر مقام عالی وزارت و هماهنگی و تعامل با بسیج و سپاه که پشتیبان همیشگی نظام و دولت و به ویژه وزارت جهاد کشاورزی بوده و هستند و با بهره گیری از ظرفیت و توانمندی های بومی در ۳۱ استان کشور به اجرا درآمده تا علاوه بر رونق و بهبود وضعیت کشاورزان، توسعه و پیشرفت در حوزه های آب و خاک و کشاورزی در کشور را رقم بزند.
جوادی با تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه های آبخیزداری و آب و خاک در این قرارگاه، تصریح کرد: طرح ها و پروژه های مصوب در نشست های مشترک فیما بین سازمان های جهاد و بسیج سازندگی در ۳۱ استان کشور اجرایی می شود. اما در حال حاضر ۲۱ استان علیرغم عدم اختصاص کامل بودجه ها، با مشارکت بسیج سازندگی به فاز اجرایی ورود کرده و در حال تکمیل پروژه ها هستند.
معاون قرارگاه تحول و پیشرفت جهادکشاورزی با اشاره به تأکیدات مکرر وزیر جهادکشاورزی براجرای بهینه و جهادی طرح های استانی، گفت: با عنایت به این تاکیدات سامانه کنترل و پایش پروژه های مذکور هفته آینده در دفتر وزیر راه اندازی شده و اقدامات انجام شده طرح ها به تفکیک هر استان، شهر و روستا به طور روزانه و دقیق مورد رصد ایشان قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه اعتبار طرح های آب و خاک در دولت، بودجه ۱۴۰۳ و برنامه هفتم توسعه به تصویب رسیده است، یادآور شد: به طور مداوم و مستمر با شرکت در جلسات کشوری و استانی با جدیت پیگیر مصوبات و تامین و اختصاص بودجه های مورد نیاز و مصوب طرح ها هستیم و امیدواریم با توافقات به دست آمده به زودی اختصاص بودجه تکمیل شود.

این گزارش می افزاید، در ادامه این وبینار سراسری، نادر علیزاده مشاور معاون وزیر جهادکشاورزی در معاونت آب و خاک با اشاره به شرایط اقلیمی و آب و هوایی و کاهش چشمگیر بارش نزولات جوی در استان ها، گفت: با توجه به کاهش بارندگی ها، مدیریت بهره گیری از قنوات و اجرای پروژه های کوچک، موثر و زودبازده در حوزه آبخیز داری در استان ها به خصوص در استان های شرقی و کم بارش، در دستور کار قرار دارد و در این راستا طرح از آبخیز تا جالیز نیز به عنوان طرحی کارآمد و اثرگذار با همکاری ادارات جهادکشاورزی، منابع طبیعی و بسیج سازندگی در استان های کشور به مرحله اجرا درآمده و منشأ تحولات خوبی خواهد شد.
وی با تأکید بر بازدهی مثبت و اثرگذار طرح آبخیز تا جالیز در بسیاری کشورهای دنیا، ادامه داد: طرح مدیریت آبخیزدارتا جالیز طرحی است که در آن صرفا منابع قنوات در نظر گرفته نشده و در آن ایتخرهای ذخیره آب، کانال های انتقال آب و ایستگاه های پمپاژ وسایر تمهیدات لازم در آن مدنظر است تا جامعه روستایی کشور از آن بهره مند گردد.
مهندس علیزاده با اشاره به اقدامات اجرایی آب و خاک و طرح های آبخیزداری موفق انجام شده در ۲۱ استان کشور، تصریح کرد: در جلسات متعدد با مسئولان کشوری و استانداران استان ها روند تخصیص اعتبارات مورد بحث و بررسی قرار گرفته و مکاتبات لازم در این خصوص صورت پذیرفته است و انتظار داریم اهتمام بیشتری جهت اختصاص هرچه سریع تر منابع بودجه ای به طرح ها را شاهد باشیم سردار زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور دیگر سخنران این نشست سه جانبه بود.
این مسئول جهادی با اشاره به اهمیت موضوع آب و نقش آن در تولید و اشتغال به ویژه در حوزه کشاورزی، اظهار داشت: طرح های نیمه تمام زیادی در این حوزه از قبل موجود بود که بسیج حسب رسالت خدمت رساندن به مردم و کمک به دولت، به آنها ورود کرده و زمینه ساز تحولات اثرگذار و سازنده ای در کشور شده است.

وی افزود: اقدام وزارت جهاد کشاورزی در راه اندازی قرارگاه تحول و پیشرفت اقدامی شایسته و در خور تحسین و زمینه ساز خدمت رسانی به مردم و توسعه و پیشرفت کشور است و برهمین اساس بسیج سازندگی که پای انقلاب است به کمک روستائیان کشور که همواره در مسیر انقلاب و پای آرمان های آن ایستاده اند، آمده و برای رفع دغدغه ها و مطالبات شان به طرح های کشاورزی و آب و خاک ورود جدی داشته است.
سردار زهرایی بسیج و سپاه را بازوی اجرایی مردمی و کارآمد برای کمک به دولت عنوان کرد و یادآور شد: بسیج کمک کننده دولت در امور زمین مانده است و در دولت انقلابی سیزدهم، عزم جدی برای خدمت رسانی به مردم توسط رئیس جمهور ما را بر آن داشت ورودی جدی تر برای کمک به آبادانی کشور داشته باشیم.
زهرایی با کمک های موثر بسیج و سپاه در حوزه های متعدد مثل مسکن و تعامل و یاری رساندن به دولت ها، گفت: در راستای این اهداف عالیه وبر حسب توافقات و تفاهم نامه های منعقد شده با قرارگاه تحول و پیشرفت کشاورزی، با ۲۱ استان وارد فاز اجرایی شده و با توجه به رسالت جهادی خود بدون بهره از منابع مصوب بودجه ای – که در مسیر اختصاص است – سازمان های بسیج سازندگی در استان های قم، اردبیل، آذربایجان غربی، خراسان جنوبی و شمالی، قزوین و خوزستان عملیات اجرایی را آغاز کرده و اکنون در مراحل تکمیلی برخی پروژه ها به سر می بریم که امیدواریم در ۱۷ اردیبهشت سال آتی و همزمان با سالروز تشکیل بسیج سازندگی بتوانیم بعضی پروژه ها را افتتاح نمائیم.

وی ادامه داد: کار جهادی و انقلابی ویژگی کاری بسیج است، ما منتظر بودجه نمی مانیم و کارها را اجرایی و عملیاتی می کنیم تا بودجه هم از راه برسد. تامین منابع و انجام امور نیز فعلا با ظرفیت های داخلی خودمان اجرایی شده است چراکه باید رضایت مردم و برآوردن مطالبات شان اولویت همه ماست.
زهرایی یادآور شد: الان در استان ها پروژه های بارگذاری شده حدود ۱۷۰ میلیارد تومان ارزش ریالی دارد. پروژه های شروع شده نیز ۴۴ مییلیارد تومان شروع عملیات اجرایی بوده که برخی از آنها به نتیجه هم رسیده است.
در پایان این جلسه، محمدهادی حاج‌محمد، رئیس قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به برگزاری جلسات متعدد جهت تامین اعتبار و بودجه برای طرح ملی آب و خاک و آبخیزداری در کشور گفت: حجم کار و فعالیت استان‌ها در قراردادهای طرح «آبخیز تا جالیز» با همت بسیج به مقدار و ارقام بزرگی رسیده است.
وی اظهار داشت: کار باید در حوزه منابع پیگیری شود که همه پیگیر آن در دولت هستیم. امسال در جدول بودجه اعتبار مشخصی پیش‌بینی شد که منتظر تخصیص آن هستیم.
رئیس قرارگاه تحول، نوآوری و پیشرفت وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: از مدیرات برنامه بودجه استان‌ها خواستار پیگیری هستیم. اعتبار از محل منابع بودجه‌ای تامین خواهد شد که در این خصوص نیز پیگیری در حال انجام است.
حاج‌محمد بیان کرد: ۷۰درصد منابع توسط استانداران تامین خواهد شد و مدیران جهاد پیگیر نیز هستند. در پایان نیز از مدیران جهاد استان‌ها، قرارگاه امام حسن(ع) و بسیج سازندگی تشکر می‌کنم.
به گزارش روابط عمومی موسسه جهاد توسعه، در ادامه این وبینار، ارتباط مستقیم با مدیران کل جهادکشاورزی استان ها و رؤسای سازمان بسیج سازندگی در هر استان برقرار شده و نقطه نظرات و گزارش هایی اجمالی از روند پیشرفت امور توسط مسئولان ارائه شد.

| منبع خبر : پایگاه خبری ۵۹۸
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای پیگیر تامین اعتبارات طرح‌های تحول‌آفرین بخش کشاورزی هستیم بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.