حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 44363
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۰ |
بحرانی جدی تر در راه است؟

هشدار در خصوص موج دوم تورم در ایران!

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از پیشنهادات همیشگی بسیاری از اقتصاددانان بوده است؛ اما در شرایط بحرانی این روز‌های کشور حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گمرک به سرعت تورم خواهد افزود.
هشدار در خصوص موج دوم تورم در ایران!

به گزارش راه صنعت، افزایش افسارگسیخته مواد غذایی در هفته‌های گذشته جامعه را با بحرانی جدی رو به رو کرد و بسیاری از مردم را در شوک فرو برد. حال، علیرغم آن که بعد از هر تورمی، انتظار می‌رود که تا مدتی جامعه در سکون باشد؛ محمد یوسفی آرامش، صادرکننده و رئیس کمیسیون اقتصاد و اشتغال مجمع ملی جوانان استان مازندران، تورم اخیر کشور را پس لرزه‌های اولیه از بحرانی جدی‌تر برای ایران می‌داند.

یوسفی آرامش مطرح کرد: متاسفانه شرایط سیاسی کشور روسیه از هر جهات بر شرایط اقتصادی ایران تاثیر منفی گذاشت. جنگ اکراین و روسیه، به صورت جدی جهان و علی الخصوص ایران را در یک بحران جدی قرار داده است؛ بسیاری انتظار دارند که پس از این گرانی‌ها تا مدتی شرایط آرام‌تر شود؛ اما متاسفانه باید مطرح کنم که تاثیر گرانی‌های اخیر به زودی اثر تورمی خود بر دیگر بازار‌ها و صنایع را نیز آشکار خواهد کرد؛ اصولا در هر جامعه ملتهبی، ابتدا کالا‌ها گران می‌شوند و در مرحله آخر این خدمات است که ترکش خود را به اقتصاد می‌زند.

یوسفی ادامه داد: بازار خدمات در ایران توان و کشش فشار‌های اخیر بر خود را ندارد و در ماه‌های آینده شاهد افزایش افسارگسیخته قیمت خدمات خواهیم بود.

این فعال حوزه صادرات و واردات افزود: متاسفم که این را می‌گویم؛ مردم ما شایسته و لایق شرایط بهتری هستند؛ اما به صورت جدی به کسب و کار‌های نوپا و کوچک تاکید می‌شود که خدمات مورد نیاز خود را پیش از تورم و بحران موج دوم پیش رو تامین کنند.

محمد یوسفی آرامش گفت: به نظر می‌رسد که نهاد تصمیم گیرنده متوجه آن نیست که چه بحران جدی پیش روی ایران است؛ بی توجهی جدی به موضوع برجام، اقتصاد ایران را در یک سیاه چاله پر از ابهام غرق خواهد کرد و شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور را در وضعیتی به شدت بحرانی قرار خواهد داد. بیش از هر زمانی ایران نیاز به بازگشت به برجام دارد و تمام مسئولین مربوطه در خصوص تبعات بی توجهی به برجام و اثرات نامطلوب جدی آن بر سفره مردم سهیم هستند.

وی افزود: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از پیشنهادات همیشگی بسیاری از اقتصاددانان بوده است؛ اما در شرایط بحرانی این روز‌های کشور حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گمرک به سرعت تورم خواهد افزود. مجموعه‌ای از تصمیمات اشتباه در حوزه اقتصاد کلان، اقتصاد کشور را به سمت یک ابهام بزرگ پیش می‌برد. رشد نقدینگی، انتظارات تورمی، کسری بودجه و چاپ پول همگی در کنار یکدیگر، سوخت موتور تورم ایران را با سرعت بالایی تامین و شعله ور کرده اند.

تیم اقتصادی فعلی دولت ابراهیم رئیسی، شناخت کافی از بحران‌های جدی این روز‌های ایران ندارد و هر چه سریع‌تر باید از اقتصاددانان مطرح کشور دعوت به عمل آورد.

یوسفی ادامه داد: مشکل تنها به اقتصاد ختم نمی‌شود و دولت با بی توجهی جدی به بحران‌های کلان کشور به نارضایتی اجتماعی می‌افزاید؛ در شرایطی که آبادان در غم و اندوه بزرگی است، می‌شد به احترام خوزستان برخی تجمعات غیر ضروری را با تاخیر بیشتری برگزار کرد.

متاسفانه نارضایتی‌های اجتماعی در کنار سکون خدمات، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، رشد نقدینگی، انتظارات تورمی و بی توجهی جدی جمهوری اسلامی به برجام، خیر از موج‌های تورمی دوم و سوم برای اقتصاد ایران می‌دهد.

از ملت شریف ایران درخواست می‌کنم برای حفظ سرمایه خود از سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت و احساسی خود داری کنند، با مشورت اقتصاددانان سرشناس سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهند؛ سرمایه‌های کم را برای توسعه کسب و کار فعلی، رشد شخصی و تیمی به جریان بیاندازد و از اتلاف و اصراف بی دلیل به علت کم ارزش شدن پول خود داری کنند. متاسفانه باید مطرح شود که روز‌های سختی پیش روی ماست.

| منبع خبر : اقتصاد۲۴
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای هشدار در خصوص موج دوم تورم در ایران! بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.