حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 19586
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۲:۰۰ |
یک کارشناس اقتصادی پیشنهاد داد؛

روش تامین ارز ۴۲۰۰تومانی در بودجه سال آینده

در حالی که روند بررسی و تصویب نهایی پیش نویس بودجه سال آینده در حال انجام است، یک کارشناس اقتصادی با اشاره به تلاش دولت برای جای دادن درآمدهای حاصل از پیش فروش نفت در بودجه ۱۴۰۰ تاکید کرد، این موضوع باعث وابستگی بیشتر بودجه به نفت می‌شود.
روش تامین ارز ۴۲۰۰تومانی در بودجه سال آینده

روش تامین ارز ۴۲۰۰تومانی در بودجه سال آینده

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، طی یکی دو سال اخیر، ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی از محل درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت خام، فرآورده ها اختصاص می‌یافت، اما براساس پیش‌نویس لایحه بودجه ۱۴۰۰، ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال آینده فقط از محل درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت خام تأمین می‌شود. این موضوع یکی از تغییرات مهم بودجه سال آتی خواهد بود. کاهش تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۱۴۰۰ نیز از دیگر تغییرات بودجه میباشد.

لازم به ذکر است، لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اوایل هفته گذشته توسط سازمان برنامه و بودجه به دولت تقدیم شد و بررسی این لایحه در جلسات هیأت دولت از چهارشنبه هفته قبل آغاز شد.

بحث کاهش تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌تواند نشان گر محدود شدن درامدهای ارزی و به عبارت دیگر واقعی شدن براوردها از فروش نفت در سال آتی باشد. نکته مهم دیگری که در این خصوص حائز اهمیت است موضوع کسری بودجه بعد از افزایش ۴۰ درصدی منابع لحاظ شده در لایحه است. کارشناسان معتقدند بخش مهمی از کسری مذکور از طریق فروش اوراق مختلف تامین خواهد شد.

سید محمد هادی سبحانیان معاون اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره تلاش دولت برای جای‌دادن درآمدهای حاصل از پیش فروش نفت (این موضوع پیش از این با مخالفتهای بسیاری از جمله برخی از نمایندگان مجلس مواجه شده بود) علاوه بردرآمدهای نفتی گفت: پیش به سوی وابستگی بیشتر به نفت، در اوج تحریم نفتی.

بودجه ایران , فرآورده های نفتی ,

تفاوت در روش تامین ارز ۴۲۰۰ در بودجه سال ۱۴۰۰
در جزء ۱ بند «ب» تبصره ۱ پیش‌نویس این لایحه، سقف منابع حاصل از ارزش صادرات نفت مندرج در ردیف ۲۱۰۱۰۱ جدول شماره (۵) این قانون معادل…………. ریال تعیین و معادل ارزی آن صرف واردات کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی و دارو و تجهیزات پزشکی می‌شود.

در پیش‌نویس لایحه بودجه ۱۴۰۰ که توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه شده است، جای رقم ریالی منابع حاصل از ارزش صادرات نفت، نقطه چین (خالی) گذاشته شده که نشان می‌دهد این رقم تا زمان تحویل لایحه بودجه به دولت در این سازمان نهایی نشده است و در زمان تحویل لایحه به مجلس، رقم آن مشخص می‌شود.

بر اساس بررسیهای انجام شده، میزان ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص یافته در سال ۹۸، حدود ۱۵ میلیارد دلار بود و امسال هم این رقم قرار بود ۱۰.۵ میلیارد دلار باشد ولی طبق مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در اردیبهشت ماه امسال، این رقم به ۹ میلیارد دلار کاهش یافته است.

معافیت ماهانه مالیات حقوق ۴ میلیون تومان
براساس جزئیات پیش‌نویس لایحه بودجه سال آینده، سقف معافیت مالیات حقوق کارکنان دولتی و خصوصی، به‌طور سالانه ۴۸ میلیون تومان در نظر گرفته شد. طبق جزئیات پیش‌نویس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی برای سال ۱۴۰۰، ۴۸ میلیون تومان و ماهانه تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

دولت برای سال‌جاری و طبق قانون بودجه سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان را در سال ۳۶ میلیون تومان و در ماه سه میلیون و ۶۰۰ تومان تعیین کرده بود که در سال آینده این سقف ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

برای افزایش حقوق کارکنان در سال آینده نیز رشد متوسط ۲۵ درصدی در نظر گرفته شده است. سازمان امور مالیاتی در گزارشی اعلام کرده که شش ماهه نخست سال بیش از ۵۵۴۵ میلیارد تومان از حقوق کارکنان بخش عمومی و ۵۲۳۳ میلیارد تومان از بخش خصوصی مالیات اخذ کرده است.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای روش تامین ارز ۴۲۰۰تومانی در بودجه سال آینده بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.