حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 44393
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ |
رییس دیوان عالی کشور خبرداد

راه اندازی سامانه ثبت شکایات مردمی از قوه قضاییه

رییس دیوان عالی کشورگفت: هیات های رسیدگی به تخلفات اداری در راستای ارتقای سلامت اداری دستگاه و تضمین انضباط سازمانی تشکیل شده است.
راه اندازی سامانه ثبت شکایات مردمی از قوه قضاییه

به گزارش راه صنعت، حجت‌الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم، رییس دیوان عالی کشور در جلسه هیات تجدیدنظر در رابطه با نقش و هدف هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری اظهار کرد: هیات های رسیدگی به تخلفات اداری در راستای ارتقای سلامت اداری دستگاه و تضمین انضباط سازمانی تشکیل شده است.

وی افزود: این هیات به دلیل رسالتی که هدف از آن صیانت از منابع انسانی دستگاه قضایی می‌باشد، ذیل معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه قرار گرفته است.

رییس هیات تجدیدنظر گفت: عملکرد هیات ها نوعی نظارت بر رفتار کارمندان است و هدف آن ها صرفاً اعمال مجازات و برخورد با کارمند متخلف نیست، بلکه اثرگذاری پیشگیرانه و بازدارندگی نسبت به بروز تخلف از اهداف مهم این هیات ها است.

وی افزود: در این راستا مجازات‌های تعیین شده در هیات‌ها باید متناسب با تخلف ارتکابی باشد و در عین حال در فرد متخلف تنبه و در سایر کارکنان بازدارنگی ایجاد کند.

حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم همچنین با اشاره به برخی زمینه های بروز تخلف به ویژه تخلفات مالی اعم از ارتشا و اختلاس و … اذعان کرد: پیگیری مسائل معیشتی کارمندان و امکانات رفاهی از جمله عوامل مؤثر در پیشگیری از تخلفات است.

در ادامه حیدر شیخ عباسی، مدیر هماهنگی هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری و دبیر هیات تجدیدنظر با اشاره به عملکرد هیات های رسیدگی به تخلفات اداری به ویژه هیات تجدیدنظر عنوان کرد: هیات تجدیدنظر همواره در راستای اتقان رسیدگی حرکت کرده و از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه رفع نواقص موجود در پرونده های ارسالی از سوی هیات‌های بدوی بوده است.

وی افزود: در بسیاری از پرونده ها این هیات رأساً نسبت به استعلام از مراجع مختلف یا انجام تحقیقات در راستای تکمیل پرونده اقدام می نماید تا بتواند نسبت به صدور رأی مستند و مستدل اقدام و از تضییع حقوق افراد و دستگاه قضایی جلوگیری کند.

شیخ عباسی گفت: هیات های رسیدگی به تخلفات اداری به استناد ماده ۲۱ آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به تخلفات اداری باید با توجه کامل به مستندات پرونده و دفاعیات متهم، آثار سوء اجتماعی و اداری تخلف، موقعیت و سوابق کارمند و… نسبت به صدور رأی اقدام کند.

وی ادامه داد: در هر پرونده‌ای که اعضای هیات تجدیدنظر رأی بدوی را فاقد این ویژگی‌ها تشخیص بدهند ضمن نقض رأی نسبت به رفع نواقص اقدام و مجازات متناسب تعیین می‌کنند. از این رو در برخی پرونده های ارسالی از سوی هیات‌های بدوی، مجازات ها تغییر یافته و مجازات خفیف تری تعیین می‌شود.

دبیر هیات تجدیدنظر با اشاره با سیاست های دستگاه قضایی نسبت به موضوع سلامت اداری و رویکرد پیشگیرانه در این موضوع بیان کرد: پیشگیری از بروز تخلف در دستور کار قرار گرفته و برنامه های اجرایی متعددی در این راستا تصویب و در مرحله اجرا قرار گرفته است که از جمله می توان به راه اندازی سامانه اخذ شکایات مردمی در راستای تکریم ارباب رجوع و پیشگیری از تخلفات و اطلاع رسانی به کارمندان در موضوعات مرتبط با تخلفات اداری اشاره کرد.

گفتنی است، هیات تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان قوه قضاییه متشکل از سه عضو اصلی و دو عضو علی البدل و جلسات این هیات به صورت مستمر و هر هفته در محل مدیریت هماهنگی هیات های رسیدگی به تخلفات اداری برگزار می شود. این هیات در صورت اعتراض کارمندان به آرای قابل پژوهش هیات های بدوی شروع به رسیدگی می نماید و حسب درخواست کارمند یا تشخیص هیات از کارمندان برای ارائه دفاعیات حضوری دعوت و جلسات با حضور کارمند مربوط تشکیل می شود.

| منبع خبر : فارس
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای راه اندازی سامانه ثبت شکایات مردمی از قوه قضاییه بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.