حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 31332
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۱ |
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعت نفت:

بیش از ۲۰ چالش پیش روی شرکت‌های اصلی وزارت نفت است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعت نفت گفت: دانشگاه صنعت نفت طی سال‌های گذشته با سیاست‌های انقباضی مواجه بوده که انتظار می‌رود وزیر جدید، مشکلات به وجود آمده را برطرف کند.
بیش از ۲۰ چالش پیش روی شرکت‌های اصلی وزارت نفت است

به گزارش راه صنعت ، دانشگاه صنعت نفت یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران و از برترین دانشگاه‌های مرتبط با صنعت نفت در سراسر جهان است، اما طی سال‌های اخیر به اذعان اکثر فعالان صنعت نفت، بسیار مورد بی توجهی قرار گرفته و حتی بحث واگذاری آن به وزارت علوم نیز چندباری بر سر زبان‌ها افتاد. این درحالی است که صنعت نفت این روز‌ها بیش از گذشته نیازمند استفاده از دانش به دست آمده در این دانشگاه است و از سوی دیگر، دانشگاه صنعت نفت نیز، خواسته هایی از دولت و وزیر نفت جدید دارد.

به همین دلیل، مشروحی از  گفت و گوی با رضا مسیبی بهبهانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعت نفت به عنوان نماینده این دانشگاه را در ادامه می‌خوانید.

 دانشگاه صنعت نفت، مزیت‌ها و دستاورد‌های آن را به طور مختصر معرفی کنید.

مسیبی بهبهانی: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از مدیران کلیدی صنعت نفت، فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. مزایایی که این دانشگاه دارد، مانند تدریس به زبان انگلیسی و نزدیکی به صنعت، در دانشگاه‌های دیگر دیده نمی‌شود. در ۱۰۰ کیلومتری دانشکده‌های اهواز و آبادان، همه چیز از چاه‌ها و پالایشگاه‌های نفت و گاز گرفته تا مجتمع‌های پتروشیمی، سکو‌های حفاری و واحد‌های بهره برداری نفت و گاز، برای آموزش و پژوهش فراهم است.

افتخارآفرینی های علمی در سطح جهانی
کسب مقام هفتم در دانشگاه‌های نفت و گاز دنیا و همچنین مقام پنجم یکی از تیم‌های دانشجویی ما در مسابقات بین المللی معتبر در سال ۲۰۱۹ نیز از دیگر افتخارات این دانشگاه است. مراکز رشد و واحد‌های فناور نیز در اهواز و آبادان تاسیس شده که سبب کسب افتخارات بزرگی مانند بومی سازی فناوری‌های مورد نیاز صنعت نفت، شده است.

به عنوان نمونه می‌توان به بومی سازی و تدوین دانش فنی کاتالیست و همچنین دانش فنی فرآیند methanol to olefin یا MTO یعنی تبدیل متانول به الفین‌های سبک (اتیلن و پروپیلن) در مقیاس پایلوت اشاره کرد. باید روی این مقوله‌ها بیشتر کار کنیم. کشور ما که منبع عظیم گاز را به عنوان خوراک واحد‌های MTO در اختیار دارد، کارخانه MTO ندارد، اما کشور چین که اصلا گاز ندارد و از زغال سنگ استفاده می‌کند، چندین کارخانه MTO را راه اندازی کرده است.

همچنین با توجه به افتتاح پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز، اگر این دانشگاه تقویت شود و مورد حمایت جدی قرار بگیرد، قول می‌دهیم که ظرف چند سال، تبدیل به قطب علمی نفت و گاز خاورمیانه شویم و دانشگاه صنعت نفت با توجه به سابقه‌ای که دارد، در این پارک نقش محوری و مشارکت جدی داشته باشد.

 صنعت نفت هم اکنون با چه مشکلاتی مواجه است که در دولت جدید باید با توجه به دانشگاه صنعت نفت برطرف شود؟

مسیبی بهبهانی: به دلیل سیاست‌های انقباضی در چندین سال گذشته، مشکلات عدیده‌ای از جمله کاهش بودجه، جلوگیری از استخدام هیئت علمی جدید با توجه به بازنشستگی اساتید، عدم به کارگیری فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه در بدنه صنعت نفت، زمزمه انحلال دانشگاه و … به دانشگاه تحمیل شد که متاسفانه کماکان با مشکلات تحمیلی ناشی از سیاست‌های سالیان گذشته مواجه است.

مهندس جواد اوجی که اکنون به عنوان وزیر نفت در دولت جدید معرفی شده، از فارغ التحصیلان برتر دانشگاه صنعت نفت است و بعد از شهید محمدجواد تندگویان، به عنوان دومین فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت جهت تصدی وزارت نفت معرفی شده؛ بنابراین، انتظار می‌رود به دانشگاه صنعت نفت نگاه ویژه‌ای داشته باشد.

چالش‌های پیش روی وزیر جدید بسیار کلیدی و حساس بوده که می‌توان آن‌ها را به دو قسمت منابع انسانی و تخصصی چهار شرکت اصلی تقسیم کرد. یکی از مهمترین و اساسی‌ترین مشکلات پیش روی وزیر جدید، بحث‌های منابع انسانی و نابسامانی هاست که در چندین سال گذشته ایجاد شده اند.

بکارگیری نیرو‌هایی کم تجربه و خارج از عرف سازمانی در بدنه وزارت نفت، گریبان گیر این وزارت خانه بوده و موجب خسارت‌های فراوان از جمله بحران سازی، دلسردی و فرار کارکنان متخصص و مدیران شده که در کنار مبحث بهداشت و درمان وزارت نفت نیز، باید به نحو احسن مرتفع شود.

بیش از ۲۰ چالش پیش روی شرکت‌های اصلی وزارت نفت است
چالش‌های مرتبط با وظایف وزارت نفت در قبال چهار شرکت اصلی به صورت تیتروار عبارتند از:

۱. توجه ویژه به صنعت حفاری و احیای آن و تلاش جهت افزایش تولید از منابع زیرزمینی با اکتشاف مخازن جدید نفت و گاز و افزایش ضریب بازیافت آن‌ها

۲. جمع آوری گاز‌های فلر و کنترل و بهره برداری از گاز‌های همراه در جهت کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای

۳. جستجو جهت ارائه مدل جدید قرارداد‌های بین المللی و عدم جذابیت و کارایی مدل‌های قرارداد‌های موجود با هدف جذب سرمایه خارجی به ازای محصول

۴. ایجاد مراکز منتخب جهت صادرات خدمات فنی و مهندسی و بین المللی سازی شرکت‌های زیرمجموعه

۵. ضرورت تشکیل اندیشکده‌های انرژی و دیپلماسی انرژی به طوری که موجب روابط بین المللی و منطقه‌ای قوی در حوزه نفت و گاز شود؛ تقویت روابط بین المللی در صنعت نفت به منزله تقویت روابط کشور خواهد بود.

۶. افزایش سوآپ (swap) و بهره برداری از موقعیت منطقه‌ای ویژه ایران با کمک همسایه‌ها

۷. جایگزینی صادرات فرآورده‌های با ارزش افزوده به جای صادرات نفت خام و کاهش تدریجی خام فروشی نفت با در نظر گرفتن سند چشم انداز ۱۴۰۴،

۸. توسعه فناوری‌های تولید پروپیلن و الفین از گاز بر حسب مطالعات آمایش سرزمینی و ساخت پتروپالایشگاه‌ها و تکمیل زنجیره تولید

۹. تامین خوراک پایدار گاز پالایشگاه‌های گازی با توجه به افت فشار مخازن در سال‌های ۲۰۲۵،

۱۰. کسب و انتقال دانش فنی تجهیزات حساس و بومی سازی آن‌ها در داخل با کمک ارکان علمی صنعت نفت که شامل دانشگاه صنعت نفت و پژوهشگاه صنعت نفت هستند.

۱۱. اصلاح سیاست‌های الگوی مصرف و کنترل بازدهی تجهیزات گاز سوز

۱۲. توسعه ظرفیت پالایشی کشور و مسائل مربوط به صادرات بنزین و محصولات پالایشگاهی ارزشمند

۱۳. حل و فصل دعاوی حقوقی و قراردادی در زمینه گاز

۱۴. توجه ویژه به فرسودگی تجهیزات صنعت نفت عمدتا در زمینه انتقال نفت و گاز و پالایشگاهی و نوسازی آن‌ها

۱۵. تمرکز بر روی انرژی‌های تجدید پذیر

۱۶. افزایش سهم صادرات گاز کشور با تکیه بر LNG و مینی LNG

۱۷. تعیین تکلیف محصولات چالش زا همچون نفت کوره و تبدیل آن‌ها به محصولات با ارزش

۱۸. چابک سازی صنعت نفت و مراتب سازمانی با اعتماد به نیروی انسانی متخصص داخلی

۱۹. توجه ویژه به مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت در مناطق نفت خیز

۲۰. ایجاد صندوق توسعه و ارتقای رقابت پذیری بخش‌های مختلف وزارت نفت

۲۱. توجه ویژه به نقش پارک‌های علم و فناوری در کشور از نظر حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، مراکز رشد و گروه‌های استارتاپی، به ویژه در مورد این که ایده‌های مهم و مورد نیاز کشور را تبدیل به محصول و آن محصول را تجاری سازی کنند.

۲۲. اولویت قرار دادن هیدروژن به عنوان یکی از سوخت‌های اصلی دنیا و راه اندازی انستیتو “هیدروژن و انرژی‌های تجدیدپذیر” در دانشگاه صنعت نفت
در پایان اگر نکته‌ای لازم است، بفرمایید.

مسیبی بهبهانی: فرصت‌های زیادی را در سال‌های گذشته از دست دادیم؛ دیگر زمانی برای فرصت سوزی باقی نمانده و باید از تمام نیرو‌های توانا و سالم برای رفع مشکلات کشور استفاده شود.

دانشگاه صنعت نفت به عنوان بازوی علمی وزارت نفت، از این که مهندس اوجی به عنوان یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه، جهت تصدی وزارت نفت انتخاب شده، بسیار خرسند بوده و امیدوار است که در دولت جدید توجه بیشتری به این دانشگاه شود تا شاهد بهبود شرایط موجود و ارتقای تمامی ارکان وزارت نفت باشیم.

| منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای بیش از ۲۰ چالش پیش روی شرکت‌های اصلی وزارت نفت است بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.