حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 31598
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰ |
آرد گران نشده است

تاثیر بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل بر گرانی غیرقانونی نان

بازدید میدانی خبرنگار از تاثیرگذاری افزایش هزینه‌های حمل و نقل بر گرانی غیرقانونی نان حکایت دارد.
تاثیر بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل بر گرانی غیرقانونی نان

به گزارش راه صنعت، تصویب قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم، باعث شد مردم نگران بالا رفتن قیمت نان شوند، اما طبق گفته عطاء الله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندم کاران، افزایش قیمت نان زمانی باید اتفاق بیفتد که دولت آرد را با قیمت بالاتری نسبت به ماه‌های قبل در اختیار واحد‌های نانوایی قرار دهد و تا زمان ثبات قیمت آرد، گرانی نان تخلف است. در پی این موضوع خبرنگاری در یک بازدید میدانی به نانوایی‌های سطح شهر رفت تا از بالا نرفتن قیمت آرد مطمئن شود.

ثبات قیمت آرد دولتی در نانوایی‌ها
یکی از نانوایان اظهار کرد: ما از آرد دولتی استفاده می‌کنیم و افزایش قیمتی در این رابطه نداشتیم. هر کیسه آرد ۴۰ کیلویی، حدود ۳۴ هزار تومان است که در ماه گذشته نیز به همین قیمت به فروش رسید.

او ضمن تاکید بر این که در حال حاضر فاکتور خرید نان را در دسترس ندارد، ادامه داد: ما با فاکتور خرید و فروش نمی‌کنیم، زیرا تمام آرد‌های دولتی با حواله مبادله می‌شوند.

یکی دیگر از نانوایان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان درباره افزایش قیمت آرد مطرح کرد: بعد از آخرین افزایش قیمت قبلی، آرد دولتی گران نشده و ما هر کیلو آرد را زیر یک هزار تومان خریداری می‌کنیم.

او ادامه داد: هزینه حمل و نقل آرد ما زیر نظر دولت است و پرداختی در این رابطه نداریم.

نان آزاد گران می‌شود؟
با مراجعه خبرنگار به نانوایی‌های آزادپز نیز مشخص شد که برخی از آن‌ها قیمت نان را بدون مصوبه قانونی افزایش داده اند. برخی حاضر به ارائه توضیحات در مورد دلیل این تخلف خود نبودند، اما برخی دیگر از گرانی حمل نقل و افزایش حقوق کارگران نانوایی سخن می‌گفتند.

یکی از این نانوایان آزادپز که قیمت نان خود را افزایش داده،گفت: حقوق کارگر بالا رفته و حمل و نقل هم افزایش قیمت داشته است. اگر قرار باشد آرد از تهران به دستم برسد، هزینه حمل و نقل هر کیسه ۴۰ کیلویی، ۴ هزار تومان است که این رقم مربوط به ۲ ماه قبل است و اگر هر کیسه ۴۰ کیلویی آرد بخواهد از کرج به دستم برسد، هزینه آن نزدیک به ۶ هزار تومان است که ماه گذشته ۳ هزار تومان بوده است.

یکی دیگر از این نانوایان درباره گران شدن آرد آزاد بیان کرد: آرد آزاد فعلا گران نشده است. من آرد را با همان قیمت ۳ هفته پیش خریداری کردم. اما قیمت حمل و نقل آرد در همین چند هفته، دو برابر شده است و این موضوع ممکن است روی قیمت نان تاثیر بگذارد.

او همچنین دو فاکتور مربوط به دو باره زمانی مختلف را ارائه کرد و گفت: یکی از آن‌ها مربوط به سه هفته پیش و دیگری مربوط به هفته گذشته است که در فاکتور نخست، هزینه حمل و نقل ۲۰۰ هزار تومان بود، اما در فاکتور دوم به ۴۴۰ هزار تومان رسیده است.

پس از انجام بازدید میدانی از نانوایی‌های سطح شهر، موضوع را از مسئولان مرتبط با مسئله گرانی نان و آرد نیز پیگیر شدیم.

محمد جواد کرمی، رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم تهران اظهار کرد: آرد نانوایان به دو نرخ ۶۵۰ تومان و ۹۰۰ تومان توسط دولت به واحد‌های نانوایی فروخته می‌شود.

وی افزود: معضل چند نرخی بودن کالا‌ها در صنعت گندم و آرد نیز وجود دارد؛ به طوری که، هم اکنون دولت گندم را با چند نرخ مختلف از کشاورز خریداری می‌کند، سپس این گندم به محصولات مختلف فرآوری و به بخش‌های مختلف عرضه می‌شود که هر کدام برای خود نرخ‌های متفاوتی دارند.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم تهران بیان کرد: آرد یکی از فرآورده‌های گندم است که به بخش‌های متفاوت عرضه می‌شود. یکی از این بخش ها، نانوایان هستند که نرخ آرد برای آن‌ها از سال ۹۳ هیچ تغییری پیدا نکرده است، در صورتی که نرخ نان گران شده است.

کرمی ادامه داد: در خواستی که ما از دولت داریم این است که یارانه نان را در آخرین مرحله یعنی عرضه نان به مشتری تخصیص دهد تا هم دچار چند نرخی بودن و رانت نشویم و هم حمایت دولت، مستقیم به مصرف کننده واقعی برسد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دولت هر کیلو گندم را ۵ هزار و ۵۰۰ تومان از گندم کار خریداری و آرد را با قیمت‌های ۶۵۰ و ۹۰۰ تومان عرضه می‌کند، قطعا در این صنعت با وجود این اختلاف قیمت، رقابت سالمی وجود نخواهد داشت.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم تهران ابراز کرد: تنها راهکاری که برای بهبود صنعت نان وجود دارد و ما به دولت پیشنهاد داریم، این است که عوامل رانت زا را از اقتصاد کشور حذف کند. در حال حاضر چند نرخی بودن ارز به ویژه وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی، بزرگ‌ترین عامل رانت زا در کشور است.

کرمی توضیح داد: تا موقعی که نرخ آرد در ابتدای سال تعیین می‌شود همه چیز خوب است، اما وقتی که چند ماهی از قیمت تصویب شده می‌گذرد، قیمت سایر موارد مربوط به تولید نان مانند حمل و نقل و حقوق کارگر افزایش پیدا کرده و متضرر می‌شویم، زیرا افزایش قیمت حمل نقل نیز ممکن است روی قیمت نان تاثیر بگذارد.

| منبع خبر : باشگاه خبرنگاران
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای تاثیر بالا رفتن هزینه‌های حمل و نقل بر گرانی غیرقانونی نان بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.