حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 62001
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰ |
شناسایی ۱۸۰هزار حساب شخصی با کاربرد تجاری

۱۸هزار میلیارد تومان از محل فرار مالیاتی وصول شد

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به راهبردهای سازمان امور مالیاتی در دوره جدید گفت: حمایت از تولید با رویکرد مقابله با طبقه دلال و تکریم مؤدیان از جمله راهبردهای اساسی سازمان امور مالیاتی در دوره جدید است.
۱۸هزار میلیارد تومان از محل فرار مالیاتی وصول شد

به گزارش راه صنعت سیدهادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: نظام مالیاتی با توجه به وضعیتی که در گذشته داشته است نیازمند طی مسیر تحولی است، این تحول از جنس تکالیف بودجه‌ای نیز هست، در زمان حاضر باید بیش از ۵۰ درصد از بودجه را تأمین کنیم، منظر دیگر عدالت‌محوری است، در نتیجه چند راهبرد را در پیش گرفتیم.

وی افزود: بحث مالیات متمرکز در سازمان امور مالیاتی نیست و کلیه بخش‌های حاکمیتی باید کمک کنند. یکی از راهبردها این است که سازمان امور مالیاتی بازوی قدرتمندی برای تولید باشد. با تقاطع‌گیری حساب‌های بانکی با طبقه دلال مقابله خواهیم کرد، اگر قصد داریم از تولید حمایت کنیم باید با این طبقه برخورد کنیم، البته متأسفانه فراریان بزرگ مالیاتی بعضاً با نقاب‌های موجه با ما مقابله می‌کنند که ظاهر آنها بعضاً مقدس است، برای حمایت از تولید با این طبقه مبارزه جدی خواهیم کرد.

سبحانیان با ابراز اینکه “موضوعی جدی که دنبال می‌کنیم تکریم مؤدیان است”، گفت: اگر به‌دنبال اداره کشور با مالیات هستیم حتماً باید مالیات‌پردازان خود را تکریم کنیم، نمی‌شود که انتظار وصول مالیات داشته باشیم اما مؤدیان را تکریم نکنیم، این کار را با برگزاری میزهای خدمت، آموزش و همکاری با اتاق‌های سه‌گانه دنبال می‌کنیم، باید سطح تمکین را در فعالان اقتصادی افزایش دهیم، یکی از مصادیق آن این است که بگوییم چه‌میزان از پروژه‌های عمرانی و سلامت با این پول انجام می‌شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی تأکید کرد: تلاش کردیم با استفاده از ظرفیت تبصره ماده ۱۰۰ بخشی از مؤدیان را از ارائه اظهارنامه معاف کنیم و حتی با ارائه اظهارنامه سیستمی، مالیات مقطوع را تعیین کنیم.

نکته دیگر بحث بی‌عدالتی در امور مالیاتی است، برخی این بی‌عدالتی را می‌بینند و برای آنها نارضایتی ایجاد می‌شود، این امر محقق نمی‌شود مگر اینکه از نظام مالیاتی سنتی و فردمحور عبور کنیم و به‌سمت نظام مالیاتی هوشمند حرکت کنیم، تا زمانی که تشخیص مالیات به‌عهده فرد باشد بی‌عدالتی وجود خواهد داشت.

وی اظهار کرد: بخشی از هوشمندسازی به سازمان امور مالیاتی بازمی‌گردد اما بخشی به خود فعالان اقتصادی مربوط می‌شود، تغییر این فضا نیازمند آموزش است. طی روزهای اخیر جلساتی را نیز با ۶۰ شرکت دانش‌بنیان برگزار کردیم و تفکر ما این است که تا حد ممکن برون‌سپاری خدمات را داشته باشیم.

وصول ۱۸همت از محل فرار مالیاتی

رئیس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سؤالی در مورد مقابله با فرارهای مالیاتی گفت: در سال ۱۴۰۱ سازمان امور مالیاتی ۱۸همت از محل فرار مالیاتی وصول کرده است. در ۲ماهه سال جاری نیز ۸همت وصولی از محل فرار مالیاتی داشتیم، هدف سازمان امور مالیاتی این است که مسیرهای اصلی و گلوگاه‌ها را کنار استفاده از گزارشات مردمی شناسایی کند.

شناسایی ۱۸۰هزار حساب شخصی با رفتار تجاری/ حجم عجیب گردش مالی برخی اشخاص حقیقی

وی با بیان اینکه ۱۸۰ هزار حساب شخصی با رفتار تجاری شناسایی شد، گفت: این افراد هیچ اطلاعاتی در سازمان امور مالیاتی نداشتند. حجم گردش وجوه آنها بسیار بالا بوده است. ۶۴همت حجم ورودی مالی ۴۵ شخص حقیقی بوده است که در نظام مالیاتی پرونده نداشتند. نظام قرض‌الحسنه یک نظام مقدس است اما شاهد هستیم که برخی افراد از این نهاد سوءاستفاده می‌کنند، صندوق قرض‌الحسنه‌ای وجود دارد که ۱۴۳همت ورودی دارد و یا صندوق دیگری ۱۲۰۰ پُز دارد که قابل قبول نیست و این موارد باید شفاف شود.

شناسایی ۵۲۰هزار خودروی لوکس برای سال ۱۴۰۲/ حجم بالای معوقات قابل توجه است

سبحانیان در خصوص مالیات خودروهای لوکس گفت: در سال ۱۴۰۰، ۱۷۷ هزار خودروی لوکس شناسایی شده است که برای آنها دو هزار میلیارد تومان مالیات تشخیص داده شده است، از این رقم ۷۷۰ میلیارد تومان وصول شده است. باید توجه داشت که مؤدیان امکان اعتراض دارند و سازمان به‌دنبال وصول مالیات است. در سال ۱۴۰۱، ۲۶۳ هزار خودرو شناسایی و ۲۲۰۰ هزار میلیارد تومان مالیات تعیین شد، از این رقم ۲۰ میلیارد تومان مالیات وصول شده است که علت آن این است که مالیات‌ها به‌تازگی به مؤدیان اعلام شده است، ۵۲۰ هزار خودروی لوکس نیز برای سال ۱۴۰۲ شناسایی شده است که به‌سرعت اقدامات مربوط را انجام خواهیم داد.

تشخیص دوهزار میلیارد تومان مالیات برای ۴۵۰۰۰ واحد خانه لوکس

وی در مورد مالیات بر خانه‌های لوکس نیز گفت: در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۲ هزار خانه لوکس شناسایی شده است که بر اساس قانون بودجه باید ۷۰۰ میلیارد تومان از این محل وصول می‌شده است. میزان مالیات تشخیصی از این تعداد خانه ۳۹۲ میلیارد تومان تشخیص داده شده که ۲۵ میلیارد تومان وصول شده است. در سال ۱۴۰۱ نیز ۴۵ هزار واحد خانه لوکس شناسایی شده که ۲ هزار میلیارد تومان مالیات برای آنها تشخیص داده شده است، از این میزان شش میلیارد تومان مالیات وصول شده است و سازمان امور مالیاتی در حال پیگیری مابقی آنهاست. درباره خانه‌های لوکس چالشی در خصوص اخذ داده‌های معتبر وجود دارد که در حال پیگیری آن با کمک سازمان ثبت و شهرداری‌ها هستیم.

ثبت ۱۱میلیون حساب تجاری در سازمان امور مالیاتی

وی در پاسخ به سؤالی در مورد حساب‌های تجاری شناسایی‌شده گفت: در زمان حاضر ۱۱ میلیون حساب تجاری شناسایی شده که از این میزان ۹ میلیون مربوط به اشخاص حقیقی و دو میلیون و ۳۰۰ هزار حساب مربوط به اشخاص حقوقی است، البته در عمل این تعداد بیشتر است و سازمان امور مالیاتی به‌دنبال شناسایی حساب‌های شخصی با استفاده‌های تجاری است.

شناسایی ۴۹ نفر با بیش از ۲۰ خانه خالی

رئیس سازمان امور مالیاتی در خصوص مالیات بر خانه‌های خالی گفت: ارائه اطلاعات مربوط به خانه‌های خالی تمام آن بر عهده وزارت راه است و سازمان امور مالیاتی وظیفه ای در این خصوص ندارد. در همین رابطه ۳۰۰ هزار خانه خالی مربوط به سال ۱۴۰۰ به سازمان امور مالیاتی اعلام شد که از این میزان ۶۶ هزار واحد مربوط به افرادی است که دارای دو خانه خالی به بالا هستند. در همین رابطه ۳۲۰۰۰ مطالبه نام صادر شده که ارزش آنها به هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. ۶۴۶ پرونده از این تعداد قطع شده که ارزش آنها برابر با شش و نیم میلیارد تومان است. بنابراین در روزه خانه های خالی توپی در زمین سازمان نیست و به محض ارائه اطلاعات ما پیگیر وصول مالیات ها خواهیم بود. نکته دیگری که وجود دارد این است که ۴۹ نفر به طور مشخص دارای ۲۰ خانه خالی به بالا بودند دستور تمرکز بیشتر بر روی آنها و تعیین تکلیف فوری صادر شده است.

سهم ۲۵ تا ۳۰ درصدی اصناف در تولید ناخالص در عین سهم ۶ درصدی در پرداخت مالیات

وی در پاسخ به سوالی در مورد سهم مالیات اصناف در مالیات‌های وصولی کشور گفت: سال‌های سال است که به این موضوع پرداخته می‌شود و باید مشخص باشد که هر بخش اقتصاد چه سهمی از مالیات را به خود اختصاص داده است. بالغ بر ۷ جلسه با صنوف برگزار شده است و رابطه خوبی با جامعه مشاغل وجود دارد. در همه استان‌ها تکلیف کردیم که میز خدمت مستقر شود و ارتباط را به طور تنگاتنگ ادامه خواهیم داد. تقریبا ۲۵ تا ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را جامعه اصناف تامین می‌کنند اما مالیات این حوزه کمتر از ۶ درصد است. این فاصله منحصر در تعداد اندکی از افراد فعال در صنوف است. بخش عمده اصناف مربوط به مشاغل خرد و کوچک است. معتقد هستیم که که نباید به این بخش فشار تکلیف و مالیات وارد کنیم. بالغ بر ۵ تا ۶ درصد از مشاغل باید مالیات بالایی پرداخت کنند. ما باید اختلاف بین ۳۰ درصد و ۶ درصد را با یک شیب ملایم و معقول پر کنیم. به اصناف اعلام کردیم که از پس از داده‌ها برای تشخیص مالیات استفاده می‌کنیم و از فرآیند چانه زنی خارج شدیم.

موافقت سازمان امور مالیاتی با افزایش مالیات ارزش افزوده

رئیس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوال خبرگزاری تسنیم در مورد احتمال افزایش مالیات ارزش افزوده براساس برنامه هفتم توسعه گفت: ناظر به پیش‌نویس برنامه هفتم، رویکرد دولت کاهش بار مالیاتی بر تولید بوده است. در دنیا به سمت کاهش مالیات بر بنگاه و افزایش مالیات مصرف رفته است. ما فهرست بلند بالایی از معافیت‌ها در ارزش افزوده داریم که اقلام سفره مردم از ارزش افزوده معاف است. در نتیجه افزایش مالیات ارزش افزوده هم زمان با کاهش مالیات بر تولید از نظر ما موثر است. البته باید توجه داشت که یکی از کارکرد های اصلی ارزش افزوده شناسایی حلقه‌های تولیدی و شفاف سازی است. اگر امروز به دنبال مقابله با فرار مالیاتی هستیم این است که می‌خواهیم از تولید حمایت کنیم. در همین رابطه برخی فضاسازی می‌کنند و گفته شد که یک بنگاه به دلیل بدهی مالیاتی تعطیل شده است. در همین موضوع اموال شخصی بدهکار مالیاتی را شناسایی کردیم که در شمال شهر تهران بود. در نتیجه سیاست قطعی ما حمایت از تولید است.

از همه استان‌ها و مناطق مالیات اخذ می‌شود

سبحانیان با اشاره به اینکه طبق قانون از همه فعالیت‌های اقتصادی در همه استان‌ها مالیات اخذ می‌کنیم، گفت: برخی استان‌ها سهم بسیار کمی از مالیات کشور دارند اما اینطور نیست که از یک بخش خاص مالیات اخذ کنیم.

عایدی سرمایه پشتوانه‌ای برای مالیات‌ستانی از رمز ارزها

وی در پاسخ به سوالی در مورد وصول مالیات از حوزه رمز ارز گفت: طبق قانون از هر فعالیتی که درآمدی ایجاد کند مالیت اخذ می‌کند چه در حوزه رمز ارز و چه در حوزه های دیگر. اگر سامان درآمدزایی افراد را شناسایی کند مالیات آن را وصول می‌کند و یکی از اجزای مالیات برعایدی سرمایه نیز مربوط به حوزه رمز ارز است.

تأکید رئیس سازمان امور مالیاتی بر کاهش مالیات ارزش افزوده کالاهای اساسی به یک درصد

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه از منظر اقتصادی سیاست بهینه حمایت از مصرف‌کنندگان را حلقه آخر می‌دانم، گفت: در عین حال اگر وضعیت به گونه‌ای است که پایگاه اطلاعاتی خوبی وجود ندارد کشور نیاز دارد تا تصمیماتی را بگیرد. یکی از این تصمیمات این بود که مالیات ارزش افزوده کالاهای اساسی وارداتی را به یک درصد کاهش دهیم.

قانون بدون ضمانت اجرا به نتیجه نمی‌رسد/ ضرورت همکاری پلیس در حوزه خودروهای لوکس

وی در پاسخ به سوالی در مورد علت وصولی پایین مالیات خودروهای لوکس، خانه‌های لوکس و خانه‌های خالی گفت: در حوزه مالیات بر خانه‌های لوکس، خالی و خودروهای لوکس مالیات‌های مربوط به سال ۱۴۰۱ به تازگی ابلاغ شده و هنوز فرصت برای پرداخت آنها وجود دارد. ضمن اینکه در حال همکاری با ارگان‌هایی که مسئولیت شناسایی دارند هستیم. به طور مثال باید همکاری نزدیکی با پلیس در حوزه شناسایی و ضمانت اجرای قانون در حوزه خودرو داشته باشیم. طبیعتاً بدون ضمانت اجرا قانون عملا اجرا نخواهد شد.

| منبع خبر : تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای ۱۸هزار میلیارد تومان از محل فرار مالیاتی وصول شد بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.