حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 31580
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰ |
تولید برق تجدیدپذیر تحت تاثیر بدعهدی ساتبا

دستکاری یک قرارداد از سوی سازمانی دولتی

بر اساس اهداف پیش بینی شده در برنامه پنجم و ششم توسعه کشور بنا بود پنج هزار مگاوات برق از محل انرژی های تجدیدپذیر تولید شود. این میزان تولید پیش بینی شده تنها کمی بیشتر از ۶ درصد ظرفیتی است که در کشور وجود دارد. به عبارت دیگر در صورت انجام سرمایه گذاری مناسب پتانسیل تولید برق از محل انرژی های تجدیدپذیر تا میزان ۸۰ هزار مگاوات وجود دارد.
دستکاری یک قرارداد از سوی سازمانی دولتی

به گزارش راه صنعت، اما همین افزایش اندک تولید برق در حوزه تجدیدپذیرها نیز با عدم تحقق روبرو شده است. علت عقب ماندگی از برنامه های پیش بینی شده را نایب رییس انجمن انرژی های تجدیدپذیر، بدعهدی دولت عنوان کرد.

بهنام ترکاشوند در گفت و گو با اقتصادآنلاین گفت: سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) به صورت یک طرفه در قراردادی که با بخش خصوصی داشت؛ دست برد و فرمول های این قرارداد را به طور کامل عوض کرد.

۸۰ هزار مگاوات پتانسیل تولید برق از محل انرژی های تجدیدپذیر
او با بیان اینکه در ایران به میزان ۸۰ هزار مگاوات پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر وجود دارد اظهار کرد: به جای اینکه در حوزه ای با چنین ظرفیت و بهره وری سرمایه گذاری کنیم؛ سرمایه ها را برای بیرون کشیدن منابع آبی و بخار کردن وهدر دادن آن صرف می کنیم.

ترکاشوند خاطرنشان کرد: انرژی خورشیدی یک انرژی تجدیپذیر و قابل جایگزینی است و می تواند در عین تامین برق مورد نیاز کشور، به حفظ منابع آب و گاز نیز کمک کند.

۹۴ درصد از برنامه عقب ماندیم
به گفته نایب رییس انجمن انرژی های تجدیدپذیر، در برنامه پنجم توسعه کشور پیش بینی شد به میزان پنج هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر اعم از انرژی خورشیدی و بادی توسعه پیدا کند. با توجه به اینکه این هدف در طول پنج سال برنامه پنجم اجرا نشد؛ در برنامه ششم توسعه نیز هدف مزبور تکرار شد. اما امروز که در پایان برنامه ششم هستیم؛ از پنج هزار مگاوات هدف پیش بینی شده تنها ۸۵۰ مگاوات محقق شده است. به عبارت دیگر تنها ۶ درصد از اهداف برنامه مجقق شد و ۹۴ درصد عقب ماندگی از اهداف مزبور وجود دارد.

ترکاشوند تاکید کرد: این عملکرد ضعیف نشان می دهد قوانین به درستی مورد توجه دستگاه ها قرار نگرفته و دستگاه های ذیربط در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده اند.

دستکاری یک قرارداد
نایب رییس انجمن انرژی های تجدیدپذیر عنوان کرد: ما یک توسعه ای را به تفکیک انجام داده ایم اما این توسعه نتوانست آن طور که مد نظر بود ادامه یابد. یکی از دلایل این عدم توسعه آن است که سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) به صورت یک طرفه در قراردادی که با بخش خصوصی این حوزه داشت؛ دست برد و این اعمال یک طرفه تغییر قرارداد واکنش طرف دوم را به دنبال داشت.

ترکاشوند توضیح داد: هر نوع تغییر یک جانبه می تواند مورد اعتراض سرمایه گذاران باشد. اگر اختلافی بین طرفین وجود دارد باید با مذاکره و توافق طرفین حل و فصل شود اما اینکه یک طرفه تمام فرمول قرارداد تغییر کند و فیزیبیلیتی آن به هم بریزد نمی تواند منجر به تعهد طرف مقابل به قرارداد شود.

او افزود: ساتبا به عناوین مختلف بد عهدی کرده و مبالغی که باید به طرف دوم قراداد پرداخت می کرد را همچنان نپرداخته است. امروز که من با شما صحبت می کنم حدود ۲ سال مطالبات باز وجود دارد.

۷۳ درصد از مطالبات معوق شده است
نایب رییس انجمن انرژی های تجدیدپذیر خاطرنشان کرد: میانگین پرداخت ساتبا به نیروگاه ها در سال ۱۳۹۹ فقط ۲۷ درصد بوده است و مابقی مطالبات معوق شده است. این در حالی است که ماده ۷۶۱ قانون صراحتا هم منابع و هم مصارف را پیش بینی کرده است.

او معتقد است: اگر قانون به درستی اجرا می شد اهداف مورد نظر برنامه توسعه به طور بسیار مطلوب تری قابلیت اجرا پیدا می کرد.

ترکاشوند متذکر شد: طی برجام بیشترین سرمایه گذاری در ایران در حوزه انرژی های تجدیدپذیر صورت گرفت. به صورت میانگین اگر برای هر مگاوات برق تولید شده در بخش انرژی های تجدیدپذیر یک میلیون دلار سرمایه گذاری شده باشد، در حال حاضر مجموع سرمایه گذاری در این بخش ۸۵۰ میلیون دلار برآورد می شود.

| منبع خبر : اقتصادآنلاین
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای دستکاری یک قرارداد از سوی سازمانی دولتی بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.