حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 25149
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰ |
رکورد نرخ سود وام مسکن در اردیبهشت

قیمت وام مسکن در یک قدمی ۳۰ میلیون تومان+ نمودار

در هفته پایانی اردیبهشت ماه هزینه وام مسکن متاهلین از مرز 28 میلیون تومان عبور کرده و به بیشترین میزان خود در یک ماه ونیم اخیر رسید.
قیمت وام مسکن در یک قدمی ۳۰ میلیون تومان+ نمودار

به گزارش راه صنعت، هزینه وام مسکن مجردین در هفته آخر اردیبهشت ماه به رکورد خود در این سی روز رسیده و از مرز ۲۸ میلیون تومان برای متاهلین عبور کرد. این افزایش قیمت سبب شد تا هزینه وام مسکن در روز ۲۸ اردیبهشت ماه به قله خود در یک ماه اخیر رسید و سپس اندکی تنزل یافت.

متقاضیان وام برای خرید خانه می توانند بدون ایستادن در صف اوراق تسهیلات بانک مسکن را خریداری کرده و به اعتبار آن از این بانک هزینه خرید مسکن را مطالبه کنند. اعتبار هر کدام از این اوراق برابر ۵۰۰ هزار تومان بوده و قیمت خرید آنها در بازار خرید و فروش آن ها تعیین می شود.

ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکن برای کارگران و بازنشستگان رکورد هزینه وام مسکن در ۲۸ اردیبهشت
مجردین متقاضی وام درنهایت ۱۴۰ میلیون تومان و متاهلین می‌توانند ۲۴۰ میلیون تومان وام از بانک مسکن خریداری کنند. از آنجا که می‌توان به اعتبار هر ورق ۵۰۰ هزار تومان وام از بانک مسکن خریداری کرد بنابراین مجردین مجاز به سقف خرید۲۸۰ ورق و متاهلین تنها ۴۸۰ ورق خواهند بود.

ازاین طریق هزینه وام مسکن برای متاهلین و مجردین محاسبه می شود.

این رقم برای مجردین در ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و برای متاهلین ۲۸ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان برآورد شد. این بیشترین هزینه پرداختی متقاضیان در ماه اردیبشهت در قبال اخذ وام بوده است.

پولی که متقاضیان در طول ۱۲ سال پس از دریافت وام می پردازند را هزینه نهایی وام مسکن می نامیم. این هزینه برای مجردینی که در روز ۲۹ اردیبهشت وام از بانک مسکن خریداری کرده اند برابر با ۱۷۶ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان و برای متاهلین ۳۲۸ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان محاسبه می شود.

اوراق تسه

روند نرخ سود وام مسکن
باتوجه به آن که متقاضیان وام مسکن دو هزینه را برای دریافت وام می پردازند پس دیگر نرخ سود وام در حد اسمی تعریف شده آن نخواهد بود. نخست هزینه ای است که خریداران اوراق تسه در قبال خرید آن ها می پردازند و دیگری هزینه ای که در طول ۱۲ سال آن را به بانک مسکن باز پرداخت می کنند.

در همین خصوص نرخ سود وام مسکن در روز ۲۸ اردیبهشت ماه به ۲۰.۸ درصد رسید که بالاترین نرخ در یک ماه و نیم گذشته بوده است. این رقم با میزان اسمی تعریف شده یعنی ۱۷.۵ درصد فاصله ای بیش از ۳ واحد درصد اختلاف داشته است.

اوراق تسه

رشد هفتگی هزینه وام مسکن
رشد هفتگی قیمت اوراق در این مقطع نمایانگر مسیری همانند با مسیر هزینه وام مسکن بوده است. این رشد نشان می دهد در تمامی روزهای هفته اخیر قیمت اوراق بالاتر از هفته سوم اردیبهشت به ثبت رسیده که حداقل این رشد برابر ۳.۵ درصد در روز شنبه بوده است. بیشترین افزایش نیز در روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه بوده که برابر با ۹ درصد ثبت شده است.

نکته قابل تامل دیگر در این مورد کاهش سرعت هفتگی افزایش در هزینه وام مسکن در روز پایانی هفته اخیر بوده است. این اتفاق می تواند بیانگر برخورد قیمت اوراق به سقف خود و آغاز روند کاهشی دیگری در هفته بعد خود بوده باشد.

اوراق تسه

| منبع خبر : اقتصاد نیوز
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای قیمت وام مسکن در یک قدمی ۳۰ میلیون تومان+ نمودار بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.