حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 20731
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۰ |
عضو کمیسیون تلفیق بودجه:

پیش بینی تورم ۶۰ درصدی از بودجه دولت؛ مجلس اصلاح کرد

با آن بودجه ای که دولت ارائه کرد ما پیش بینی تورم 60 درصدی داشتیم هم اکنون با اعمال این اصلاحات تورم حداقل به زیر 35 درصد خواهد رسید که این بخاطر تلاشی بود که در مجلس انجام دا
پیش بینی تورم ۶۰ درصدی از بودجه دولت؛ مجلس اصلاح کرد

راه صنعت- دومین نشست هم‌اندیشی جمعی از فعالان فضای مجازی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور دکتر مجتبی رضا خواه نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰  در سالن سرچشمه تهران برگزار شد.

در این نشست فعالان فضای مجازی به بیان دغدغه‌ها و ابهامات خود در مورد بودجه   سال آینده و سایر موضوعات پرداختند .

مجتبی رضا خواه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  در این نشست توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد.

فضای مجازی یک فضای گسترده ای است با یک طرح نمی توان همه ضعف هایی که در این مورد است را پوشش داد،  هم اکنون پنج طرح در مجلس در باره ساماندهی فضای مجازی مطرح است که به موضوعات مختلف در این زمینه می پردازد که امیدواریم طرح واحدی در حوزه فضای مجازی عملیاتی شود.

فضای مجازی بسیار پر چالش است و واقعیت این است هر طرحی که از سوی نمایندگان در این فضا مطرح می شود بخواهد  به قانون برسد با مقاومت های بسیار زیادی مواجه می شویم.

ما یک مشکل اساسی و بنیادی در رسانه داریم و برای نمونه  طرحی را که با خصوصیات خاص جهت رفع مشکل مردم به مجلس ارائه می دهیم وقتی به گوش مردم می رسد با چیز دیگری مواجه می شویم این ضعف اساسی نه شخص بنده بلکه ضعف جبهه انقلاب است.

کارهای بسیار خوبی در مورد بودجه انجام شده است اما تصوری که الان از این بودجه در عموم جامعه وجود دارد تصور غلط است چرا که در آن شکی نیست که”رسانه” ضعف جبهه انقلاب است البته یک بخشی از آن طبیعی است.

جناح انقلاب در رسانه ضعف های شدیدی دارد  بخشی از این ضعف بر می گردد به اینکه جناح رقیب همیشه مجبور بوده است در خارج از حاکمیت برای خودش رسانه ایجاد کند و جبهه انقلاب خود را مبری از این موضوع می دانسته است.

جناح مقابل اول تلاش کرد با تاسیس روزنامه روی جامعه تاثیر بگذارد و بعد در فضای مجازی وارد شد همه تان تصدیق می کنید که در این فضا خیلی قدرت بیشتری دارند وهر دروغی را می توانند به راحتی رواج بدهند، اصلا اصل موضوع همین است و متاسفانه تقوایی رعایت نمی شود.

ساماندهی این فضا کار یک نفر نیست انقدر این مساله بزرگ است انقدر ما یعنی شخص بنده نسبت به مساله کوچک هستیم که با یک نفر، دو نفر و کل مجلس حل نمی شودو نیاز به یک اراده عمومی دارد.

مجلس در ارائه کارهایش در رسانه ضعف دارد و این را هم رد نمی کنم که رسانه مجلس متاسفانه رسانه رئیس مجلس است ما در مساله بودجه هم با همین مشکل مواجه بودیم که خوب طیف خاصی در رسانه های رسمی اظهار نظر می کردند که از اصل وقایع مطلع نبودند.

جبهه انقلاب در رسانه دچار ضعف جدی است، این ضعف با در اختیار گرفتن قوه مقننه و حتی مجریه مرتفع نمیشود و نیاز به یک اراده عمومی و تلاش منسجم دارد.

مجلس  چند ماهی است در اختیار جناح انقلابی اما بخش رسانه آن خیر،تصویری که از مجلس در اذهان مردم وجود دارد تصویر نامناسبی نیست و بخشی از تصویری که از مجلس ساخته می شود با آنچه که در مجلس می گذرد تطابق ندارد.

 

بودجه ای که دولت آورده بود اشکالات متعددی داشت بودجه یک زبان تخصصی است اگر من بخواهم به زبان ساده بگوییم که چه اتفاقی افتاده بود شما فرض کنید به پدر خانواده مسئول دخل و خرج خانواده است می گویند برای سال آینده چقدر خرج شما است می گوید مثلا ۱۰ میلیون تومان و وقتی به در آمد می رسد سه میلیون تومان می شود حالا چطوری می خواهد با درآمد سه میلیون تومانی مخارج ۱۰ میلیون تومانی را پرداخت کند دولت در این جایگاه به مثابه پدرخانواده چاره ای جز اقدامات خلاف عرف و قانون را ندارد.

ما  در دو مرحله اصلاحاتی را لحاظ کردیم و در رفت و برگشت اولی بودجه به دولت گفتیم اگر این اصلاحات انجام نشود بازهم در مجلس رد می شود به همین دلیل یکسری اصلاحات مد نظر کمیسیون تلفیق را دولت اعمال کرد و دوباره ما اصلاحاتی بر آن زدیم .

رهبر انقلاب بالاخره یکسری مطالباتی در خصوص بودجه داشتند که محل اجرای آن همین بودجه ۱۴۰۰ بود تعبیری که ایشان در خصوص کسری بودجه دارند ام الخبائث است، مجلس در موضوع کسری بودجه ورود کرد و برای کاهش کسری بودجه واقعا زحمت کشید که اثر این اصلاحات در زندگی مردم با کاهش تورم در سال آینده نمود خواهد کرد.

با آن بودجه ای که دولت ارائه کرد ما پیش بینی تورم ۶۰ درصدی داشتیم هم اکنون با اعمال این اصلاحات تورم حداقل به زیر ۳۵ درصد خواهد رسید که این بخاطر تلاشی بود که در مجلس انجام داد و قبول دارم مجلس نتواست این مساله را در اذعان عمومی جا بیاندازد.

اشکالات شورای نگهبان به بودجه اشکالات خاصی نیست مثلا نوشتیم ارز ETS شورای نگهبان گفته چرا انگلیسی نوشتید و به فارسی بنوسید ای تی اس و نماینده ای که در این زمینه اظهار نظر کرده است اصلا در جلسه نبود و عضو کمیسیون تلفیق نیست دلیل این اظهار نظرت عدم پیوست رسانه ای درست در مجلس است.

خروجی مجلس در همین بودجه برای مردم قابل توضیح است این که برای گزارش تفریق بودجه کار رسانه ای نشد  نکته بسیار مهمی است چرا که واقعا  کارمهمی انجام شده بود و باعث تاسف است که نتواستیم  برای مردم درست توضیح دهیم.

نمایندگان درک واحدی از اصلاح ساختار بودجه ندارند این یک واقعیت است و قرار نیست همه نمایندگان درک واحدی از موضوع داشته باشند این مساله از نگاه تضارب آراء قابل تامل است.

کاری که مجلس برای بودجه کرد من به آن نمره نمی دهم اما کارشناسان سازمان برنامه و بودجه در راس آن آقای پور محمدی در خارج از صحن علنی مجلس اشاره می کردند که کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ اصلاحات پایه ای و اساسی در بودجه ایجاد کرده است.

آنچه که کارشناسان دولت می گویند اهمیت کار مجلس را بیشتر می کند،
اصلاحاتی که امسال مجلس در بودجه اعمال کرده است به تصدیق همین آقایان با سه چهار دوره قبلی مجلس قابل مقایسه نیست.

از لحاظ کمی هم من این شکلی توضیح بدم که اصلا سابقه نداشته است این همه جلسات سه شیفته در صحن و کمیسیون برگزار بشود آن هم در دورانی با کرونا مواجه بودیم، بودجه تصویب شده هم از نظر کارشناسی و هم منظر رای آوری کارهای بسیار قابل دفاعی است.

خروجی که مجلس برای بودجه ۱۴۰۰ دارد می تواند خوراک فضای مجازی جبهه انقلاب  تا انتخابات ریاست جمهوری باشد، یعنی کارهایی که ما کردیم شاید بخاطر مشغله بسیار زیاد نرسیدیم این ها را رسانه ای کنیم اما رسانه کردن این ها می تواند به نفع جریان انقلاب برای انتخابات آتی باشد.

در مجلس جای سانسور نیست و تمام کارها به صورت شفاف برای افکار عمومی منتشر می شود اما آنچه که در طرح شفافیت آورده شده بود برخی از نمایندگان اشکال گرفتند اما کسی در اصل شفافیت مشکلی ندارد.

این که تعریف شفافیت چیست در این اختلاف نظر وجود داشت که همین هم منجر شد به اینکه دوباره برای بررسی و در دستور کار قرار گرفتن مجددبه کمیسیون ارجاع داده شود.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای پیش بینی تورم ۶۰ درصدی از بودجه دولت؛ مجلس اصلاح کرد بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.