حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 20695
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۹:۱۶ |
گزارش؛

افزایش استقبال از خرید خودروهای تصادفی / هشدار کارشناسان به حضور قاتلان خاموش

کارشناسان بر این عقیده هستند که خودروهای تصادفی می تواند خطرات جانی بسیاری برای سر نشینان ایجاد کند.
افزایش استقبال از خرید خودروهای تصادفی / هشدار کارشناسان به حضور قاتلان خاموش

راه صنعت- امسال بازار خودرو به دلیل افزایش قیمت با نوسانات بسیاری همراه بود و به دلیل گرانی خودروها، مردم توان خرید خود را از دست دادند. چند ماهی است که خریداری در بازار وجود ندارد و رکود در این بازار حکم فرما است.

شورای رقابت هم برای حمایت از خودروسازان با فرمول های عجیب و غریب سبب افزایش بی رویه قیمت شد و خرید خودرو های داخلی هم از دست مردم دور شد. با افزایش قیمت ها متقاضیان برای رسیدن به خودرو به سمت ماشین های تصادفی روی آوردند.

یکی نمایشگاه داران منطقه ۱۲ تهران به خبرنگار اقتصادی یکتاپرس گفت: مشتریانی که در گذشته به یک لکه رنگ بر روی ماشین حساس بودند اکنون به دلیل گرانی به دنبال خودرو های چند لکه رنگ هستند. حتی برخی ها هم به دنبال خودرو هایی هستند که تصادف شدیدی داشتند و بار دیگر با تعمیرات و رنگ به حالت اولیه درآمدند هستند.

وی ادامه داد: در گذشته به دنبال ماشین های بدون رنگ بودیم اما اکنون که بازار چنین خودروهایی رکود است به سمت معاملات خودرو های تصادفی رفته ایم زیرا اکنون مشتریان بسیار خوبی برای این نوع خودرو ها در بازار موجود هستند.

یکی از تعمیرکاران خودروهای تصادفی به خبرنگار یکتاپرس، گفت: در گذشته خودروهای تصادفی خریدار کمتری داشت. اما اکنون مشتری های این نوع خوردوها بیشتر شده است. اکثر مردم خودروهای تصادفی را خریداری می کنند و به تعمیرگاه می آورند تا با برآورد هزینه و دستمزد توافقی به حالت اولیه درست شوند.

وی افزود: اکثرا از خودروهای خارجی و چینی مورد استقبال می کنند، برای پیدا کردن قطعه مورد نیاز با مشکلاتی همراه هستیم و قطعه هایی هم که در بازار وجود دارند از کیفیت لازم برخوردار نیستند. به ویژه که در میان خودروهای خارجی به دلیل مناسب بودن قیمت ها؛ مردم خودروهای چینی را انتخاب می کنند که قطعات آنها از کیفیت لازم برخوردار نیست. ماشین های ۲۰۶، پراید، پژو و چینی بیشترین متقاضی در میان خودرو های خارجی دارند.

کارشناسان بر این عقیده هستند که خودروهای تصادفی می تواند خطرات جانی بسیاری برای سر نشینان ایجاد کند. زیرا خودروهای تصادفی همانند گذشته ایمن نیستند و با توجه به نبود قطعه با کیفیت قطعا مشکلات بسیاری در جاده ها ایجاد می شود.

کارشناسان پیش بینی می کنند که اگر این وضعیت ادامه داشته باشد قطعا در جاده ها آمار تصادفات افزایش پیدا می کند زیرا خودروهای تصادفی در جاده ها از امنیت لازم برخوردار نیستند. برای دریافت معاینه فنی هم پیش از این دبیرشورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در آذرماه سال ۹۷ از احتمال ابطال معاینه فنی معتبر بعد از وقوع تصادف خبر داده و گفته بود که در حال مذاکره با پلیس راهنمایی و رانندگی هستیم تا بتوانیم بعد از این حوادث، گواهی معاینه فنی معتبر را باطل کنیم، اما این امر تاکنون محقق نشده است.

طبق آمارها برخی از خودروها همانند ۲۰۶ بعد از تصادف که تعمیر شدند و به دست مصرف کننده رسیدند از خرابی کمتری برخوردار بود و متقاضیان این خودرو ها مشکلی در این زمینه نداشته اند. طبق بررسی های میدانی خبرنگار اقتصادی یکتاپرس خودروهایی که قطعات آنها در بازار کمیاب یا بی کیفیت هستند برای مصرف کننده مشکلاتی ایجاد می کند و یا سبب تصادف مجدد در جاده ها می شود.

نکته ای که در این میان اهمیت بسیار بالایی دارد؛ کاهش قیمت خودرو است که توسط مسئولان چندین بار وعده داده شد اما هرگز به آن عمل نکردند. کاهش قیمت خودرو و ساماندهی آن چندین بار است که توسط دولت وعده داده می شود اما این امر هرگز به مرحله اجرا نرسید. اگر خودروها در حد توان مردم باشد آنها دیگر مجبور نخواهند بود که به سمت خودروهای تصادفی بروند.

فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو در گفتگو با خبرنگار اقتصادی یکتاپرس، گفت: تولید کننده با این هزینه ها و اضافه شدن افزایش تولید قطعا ضرر خواهد کرد. مدیریت کارخانه های خودرو اگردولتی نبود و خصوصی بود تا الان حتما کارخانه را تعطیل کرده بودند. بازار فعلا کشش افزایش قیمت را ندارد، علی رقم تورم به دلیل توان خرید پایین، قطعا قیمت ها هم کاهشی می شوند.

وی ادامه داد: سازمان هایی همانند شورای رقابت و حمایت ریشه تورمی در ایران هستند. برخلاف ادعا و تلاش هایی که می کنند با این ساخت فرمول ها و حاشیه قیمتی؛ همه این عوامل خود ایجاد و افزایش تورم در کشور می شود. سیاست های شورای رقابت از ابتدا تا کنون با این افزایش قیمت ها فقط از تولید کننده قطعه ساز تا خود مصرف کننده را متضرر کرد، البته باید بگوییم این سیاست ها صنعت خودرو را از بین برد.

امیرحسین کاکایی، کارشناس خودرو و مدرس دانشگاه درباره کاهش قیمت خودرو در گفتگو با خبرنگار اقتصادی یکتا پرس، گفت: کاهش قیمت خودرو در ایران متوقف شده است و بیشتر از این شاهد کاهش قیمت نخواهیم بود. بازار خودرو متنوع است و بر اساس قیمت ارز خودروهای خارجی و ایرانی با کاهش یا افزایش قیمت مواجه می‌شوند. روند یک‌ سال گذشته نشان داد که وابستگی ارز به بازار خودرو بسیار زیاد است.

وی بیان کرد: در صورتی که خودرو ساز داخلی تمامی قطعات خودرو را از تولید کننده داخلی خریداری کند که آنها هم ۹۵ درصد قطعات را تولید کرده باشند. تولید داخلی به این معنی نیست که ارز ‌بری وجود ندارد. مواد اولیه در کشور وجود ندارد تولید کنندگان قطعات خودرو، باید برای تولید خارج از ایران مواد اولیه را خریداری کنند. برای مثال شرکت سایپا برای تولید پراید هم ۱۶۰۰ ارز بری داشت. ۹۵ درصد ساخت خودرو داخلی را باید با ارز بری کل که مخصوص هزینه میزان واردات ساخت در کشور محاسبه شود.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای افزایش استقبال از خرید خودروهای تصادفی / هشدار کارشناسان به حضور قاتلان خاموش بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.