حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 5333
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶ |
گزارش

۲هزار و ۷۸۰میلیارد تومان اورق بدهی دولتی به فروش رسید/ ادامه کاهش استقبال بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از اوراق بدهی دولتی

دهمین حراج هفتگی اوراق بدهی دولتی با فروش ۲ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومانی اوراق منتشر شده به پایان رسید که حاکی از فروش ۴۱ درصدی اوراق عرضه شده در این مرحله است. آمار و ارقام نگران کننده در این مرحله، ادامه کاهش مشارکت بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حراج‌های هفتگی است که موفقیت این سیاست را با تردیدهایی مواجه ساخته ‌است.

۲هزار و ۷۸۰میلیارد تومان اورق بدهی دولتی به فروش رسید/ ادامه کاهش استقبال بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از اوراق بدهی دولتی

راه صنعت– دهمین مرحله از حراج‌های هفتگی اوراق بدهی دولتی با عرضه ۶ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان اوراق برگزار شد. در این مرحله، اوراق جدیدی منتشر نشد و ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق با سررسید شهریور ۱۴۰۱ و ۲ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان با سررسید مرداد ۱۴۰۲ عرضه شده در این مرحله مربوط به اوراق فروش نرفته مراحل قبلی می‌باشد. بر اساس نتایج اعلامی از سوی بانک مرکزی، ارزش کل اوراق فروش رفته در این مرحله برابر با ۲ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان بوده‌است. به بیان دیگر، ۵۹ درصد اوراق عرضه شده در این مرحله به فروش نرسید. نمودار زیر میزان اوراق بدهی دولتی عرضه شده و فروش رفته در دهمین حراج هفتگی برگزار شده را نشان می‌‌دهد:

 

اوراق بدهی

همانگونه که مشخص است در این مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی، ارزش اوراق خریداری شده از سوی بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری برابر با یک هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان بوده‌است که ۵۳ درصد کل اوراق فروش رفته در این مرحله را شامل می‌شود. همچنین ۴۷ درصد اوراق عرضه شده به ارزش یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شده‌است.

همانگونه که اشاره شد در این مرحله، اوراق جدیدی منتشر نشد و تمامی اوراق عرضه شده، مربوط به اوراق فروش نرفته در مرحله گذشته بوده‌است. با این وجود همچنان در این مرحله تمامی اوراق عرضه شده، به فروش نرسید و ۵۹ درصد از این اوراق همچنان بدون خریدار باقی ماند. در گزارش قبلی، به این موضوع پرداخته شد که با توجه به آمار و ارقام منتشر شده، به نظر می‌سد که استقبال از اوراق بدهی دولتی به ویژه از سوی نهادهای مالی کاهش یافته‌است و این هشدار داده‌شد که با ادامه روند موجود موفقیت این سیاست با تهدیدهای جدی مواجه است. (مشروح این گزارش را اینجا بخوانید)

در بررسی حراج‌های اوراق بدهی دولتی در هفته گذشته به این نکته اشاره شد که طی هفته‌های اخیر، ارزش سفارشات ارائه شده از سوی نهادهای مالی نسبت به ارزش اوراق عرضه شده به شدت در حال کاهش بوده‌است. این هفته با انتشار اطلاعات مربوط به دهمین حراج برگزار شده، مشاهده می‌شود که همچنان ارزش سفارشات ثبت شده از سوی نهادهای مالی نسبت به ارزش اوراق عرضه شده در حال کاهش می‌باشد؛ به‌گونه‌ای که ارزش سفارشات ثبت شده از سوی بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در دهمین حراج برگزار شده برابر با ۳ هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان بوده‌‌است که تنها ۵۴ درصد ارزش کل اوراق عرضه شده می‌باشد. این در حالی است که در حراج هفته گذشته این نسبت برابر با ۶۳ درصد بوده‌است که حاکی از ادامه روند نزولی آن می‌باشد. باید توجه داشت که در حراج دوم، ارزش سفارشات ثبت شده بیش از ۴.۵ برابر کل اوراق عرضه شده در آن مرحله بود. نمودار زیر نسبت ارزش سفارشات ثبت شده از سوی نهادهای مالی به ارزش کل اوراق عرضه شده را به تفکیک مراحل حراج‌های هفتگی نشان می‌دهد:

 

اوراق بدهی

بر این اساس به نظر می‌رسد که برای افزایش مشارکت بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید در نرخ‌های این اوراق و همچنین انتشار اوراق با سررسیدهای بلندمدت تجدید نظر نمود که البته دستیابی به این مهم نیاز به بازنگری در قوانین حاکم بر انتشار اوراق بدهی دارد.

به طور کلی طی ده مرحله حراج صورت گرفته، ۵۵ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در قالب ۱۳ اوراق با سررسیدهای مختلف از سوی خزانه‌داری عرضه شده‌است که ۴۹ هزار و ۵۸۵ میلیارد تومان آن به فروش رسیده‌است. نمودار زیر میزان عرضه اوراق بدهی دولتی و همچنین میزان فروش موافقت‌ شده (برنده) در حراج را به تفکیک مراحل انجام شده نشان می‌دهد:

 

اوراق بدهی

با اعلام بانک مرکزی، یازدهمین حراج اوراق بدهی دولتی، هفته آینده با عرضه ۵ هزار میلیارد تومان در قالب دو نماد ادامه می‌یابد. جدول زیر مشخصات اوراق بدهی دولتی که در هفته آتی عرضه خواهد شد را نشان می‌دهد:

17

| منبع خبر : اقتصادآنلاین
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای ۲هزار و ۷۸۰میلیارد تومان اورق بدهی دولتی به فروش رسید/ ادامه کاهش استقبال بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از اوراق بدهی دولتی بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.