حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 8254
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۲:۰۰ |
۱۳۰۵مجوز در درگاه مجوزهای کسب و کار ثبت شد

کاهش ۵۰روزه زمان صدور مجوز کسب و کار

بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، با ایجاد درگاه ملی مجوزهای کسب و کار (G۴B.ir) از تیرماه ۱۳۹۸ تاکنون بیش از ۸۵۰.۰۰۰ درخواست صدور مجوز را دریافت و تحویل مراجع صدور آن داده که از این تعداد بیش از ۵۱% آن صادر شده است.
کاهش ۵۰روزه زمان صدور مجوز کسب و کار

راه صنعت– بهبود محیط کسب و کار یکی از مهم‌ترین و کم هزینه ترین راهبردهای تحقق رونق اقتصادی به حساب می‌آید. بر همین اساس از سال ۱۳۹۴ با احیاء مجدد هیأت مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و همچنین ایجاد مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار در  وزارت اقتصاد، اقداماتی قابل ملاحظه و ملموس برای بخش خصوصی انجام شده است.

بر اساس این گزارش، کاهش ۵۰ روزه‌ فرآیند صدور مجوزهای صنفی در فاصله زمانی تیرماه ۱۳۹۸ تا تیرماه ۱۳۹۹ (از ۵۸ روز به ۸ روز)، راه اندازی پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار در تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز  و کاهش ۶۹ روزه فرآیند شروع کسب و کار (ازهفتاد و دو و نیم روز به سه روز)، اتخاذ تصمیم برای رفع انحصار از مجوزهای سردفتری، کارگزاری بورس، داروخانه و وکالت، با تصویب هیات مقررات زدایی، افزایش سرعت تصمیم گیری برای بهبود محیط کسب و کار با برگزاری۱۷ جلسه هیأت مقررات زدایی از آبان ۱۳۹۷ تاکنون (به طور تقریبی برگزاری جلسات از هر دو ماه یک جلسه، به هر ماه یک جلسه افزایش یافته است)، از جمله اقدامات انجام شده در بهبود محیط کسب و کار بوده است.

همچنین از دیگر اقدامات مندرج در این گزارش به، الکترونیکی شدن کامل آن، ارایه الکترونیکی، برخط و بدون مراجعه حضوری خدمات مالیات نقل و انتقال املاک در سراسر کشور (کاهش زمان از میانگین ۳۰ روز به کمتر از ۱ ساعت)، تسهیل در صدور مجوزهای ایجاد گلخانه، آبزی پروری، پرورش دام و طیور و کاهش استعلامات و زمان صدور این مجوزها، تسهیل صدور مجوز پرورش ماهی در دریا (قفس) با کاهش استعلامات (از ۵۷ استعلام به کمتر از ۵ استعلام)، اتخاذ تصمیم برای رفع انحصار از مجوزهای سردفتری، کارگزاری بورس، داروخانه و وکالت، کاهش تعداد عناوین مجوزهای وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی (از ۴۴۴ عنوان مجوز به ۹۶ عنوان مجوز)، صنعت،معدن و تجارت (از ۸۹ عنوان مجوز به ۴۷ عنوان مجوز)، تعاون، کار و رفاه اجتماعی (از ۴۲ عنوان مجوز به ۱۵ عنوان مجوز)، میراث فرهنگی و گردشگری (از ۴۵ عنوان مجوز به ۳۱ عنوان مجوز)، حذف کد اقتصادی و یکسان نمودن کد اقتصادی با شناسه ملی و یا کد ملی اشخاص (حقیقی یا حقوقی)، تنقیح گسترده مقررات دست و پاگیر سازمان امور مالیاتی، تسهیل در دریافت مالیات ۴% علی‌الحساب واردات اشاره شده است.

این گزارش می افزاید،  با ایجاد درگاه ملی مجوزهای کسب و کار (G4B.ir) از تیرماه ۱۳۹۸ تاکنون بیش از ۸۵۰.۰۰۰ درخواست صدور مجوز را دریافت و تحویل مراجع صدور آن داده که از این تعداد بیش از ۵۱% آن صادر شده است؛ آمار نشان می‌دهد میانگین پاسخ به شکایات از۱۰۰ روز به ۷ روزکاهش یافته است (۹۳% افزایش سرعت پاسخگویی). همچنین مشاوره‌های ثبت شده درخواستی مردم در حوزه‌های مختلف کسب و کاری بر روی این درگاه نیز (۲۰۲۱ درخواست از تیرماه ۱۳۹۸ تا تیر ماه ۱۳۹۹) که در تیرماه ۱۳۹۸ ظرف ۹۱ روز توسط دستگاه‌های اجرایی پاسخ داده می‌شده، در تیرماه امسال به ۴ روز کاهش یافته است (۹۵% افزایش سرعت پاسخگویی).

بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، تاکنون ۱۳۰۵ عنوان مجوز از ۲۶ مرجع اصلی صدور مجوز بر روی این درگاه ثبت شده است؛ ضمن اینکه اطلاعات مجوزهای بیش از ۶۸۰۰۰ رسته صنفی نیز در این درگاه کامل ثبت شده است. در کنار این اقدامات، سرعت عملکرد در بهبود محیط کسب و کار نیز در ۲۰ ماه گذشته نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است به نحوی که سرعت تصمیم گیری برای بهبود محیط کسب و کار با برگزاری۱۷ جلسه هیأت مقررات زدایی از آبان ۱۳۹۷ تاکنون افزایش یافته است (به طور تقریبی برگزاری جلسات از هر دو ماه یک جلسه، به هر ماه یک جلسه افزایش یافته است). امید می‌رود با اقدامات صورت گرفته و همچنین اقدامات برنامه ریزی شده‌ و در دست انجام برای بهبود محیط کسب و کار، بتوانیم در راستای تحقق شعار سال گام‌های مؤثری برداریم.

| منبع خبر : تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای کاهش ۵۰روزه زمان صدور مجوز کسب و کار بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.