حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 20273
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴ |
حجت الاسلام محمدرضا مبلغی:

کار جدی مجلس برای مقابله با پیری جمعیت

مهم ترین هدف ما تعالی خانواده است ما هدفمان توجه بیشتر به عنصر مهم و اساسی خانواده است، افزایش جمعیت هم در همین جا معنی پیدا می کند و باید تلاش کنیم تا نهاد خانواده بهترشکل بگیرد.
کار جدی مجلس برای مقابله با پیری جمعیت

حجت الاسلام محمدرضا مبلغی عضو گمبیسیون فرهنگی در گفتگو با راه صنعت:
در بحث جمعیت و فرزند آوری در دولت و مجلس کوتاهی کردیم و آنچه را که حق مطلب بوده است انجام ندادیم.

آنچه که این روزها به عنوان طرح تعالی جمعیت و خانواده در مجلس مطرح است مقدما ت آن در دوره های قبل تنظیم شده است و حتی در مواردی در حد آماده شدن برای طرح در صحن علنی هم آمده بود ولی ارائه نشده است یا در مراحلی و مقاطعی به خاطر بار مالی یا مسائل دیگر مطرح نشده یا توسط نمایندگان انصراف داده شده است.

در مجلس یازدهم ما با جدیت بیشتر و انگیزه وافر به دنبال نهایی کردن بحث طرح جمعیت هستیم و جلسات متعددی در طول این مدت از ابتدای شروع کارمان در کمیسیون فرهنگی مجلس تا به حال داشتیم که نهایت منجر به تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت بنا بر اصل ۸۵ قانون اساسی شد.

با توجه به امتیازات فراوانی که در این طرح برای کسانی که ازدواج می کند و از حالت تجرد بیرون می ایند در نظر گرفته شده است اگر این طرح نهایتا مورد تصویب مجلس قرار بگیرد امتیازاتی تشویقی خوبی برای زنان و مردان در مرحله ازدواج در نظر گرفته می شود.

برای فردی که یک فرزند یا دو فرزند بیشتر امتیازاتی در نظر گرفته شده است که می تواند مشوق خوبی برای ارتقای جمعیت باشد و افزایش جمعیت باشد.

مهم ترین هدف ما تعالی خانواده است ما هدفمان توجه بیشتر به عنصر مهم و اساسی خانواده است، افزایش جمعیت هم در همین جا معنی پیدا می کند و باید تلاش کنیم تا نهاد خانواده بهترشکل بگیرد.

با اینکه امتیازاتی برای کسانی که تشکیل خانواده می دهند و خانواده هایی که تا پنج فرزند دارند امتیازاتی در نظر گرفته شده است اما ممکن است بعضی ها بگویند که این طرح بار مالی دارد در حالی که اگر ما اینجا کار اساسی نسبت به خانواده که مهم ترین واساسی ترین عنصر در جامعه است نکنیم، قطعا در آینده این هزینه در جاهای دیگری که مثبت نخواهد بود یا این اثر و ارزش را ندارد هزینه خواهیم کرد.

خیلی از کشورها به دنبال این هستند که ارتقای جمعیت داشته باشند و سیاست های تشویقثی خوبی را بیش از آنچه که ما داریم لحاظ می کنیم در نظر گرفته اند،کشورها خیلی تسهیلات قائل می شوند برای کسی که خانواده تشکیل بدهند یا فرزند اوری کنند به هر حال این یک گام به جلو است که خیلی زودتر ما باید بر می داشتیم .

همه ما در روند پیری جمعیت مقصر هستیم ان شا الله با اجرای کامل طرح تعالی جمعیت شاهد اثرات مثبت آن در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشیم و ما به سمتی نرویم که در آینده نزدیک جمعیت پیری داشته باشیم.

نویسنده : گفتگو از حسین مخلص آبادی
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای کار جدی مجلس برای مقابله با پیری جمعیت بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.