حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 17525
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴ |
تحلیل مجید سلطانی از ادامه روند بازار سهام

پیش‌بینی بورس در هفته پیش‌رو/ بازار سرمایه منتظر تغییر رفتار حقوقی‌هاست!

تحلیلگر قدیمی بازار سرمایه با بررسی تحرکات روز چهارشنبه بورس، وضعیت بازار را در هفته پیش‌رو تحلیل کرده است.
پیش‌بینی بورس در هفته پیش‌رو/ بازار سرمایه منتظر تغییر رفتار حقوقی‌هاست!

راه صنعت -مجید سلطانی، تحلیلگر قدیمی بازار سرمایه در گفتگو با اقتصاد۲۴ به بررسی وضعیت بازار پرداخته و پیش بینی خود را از اتفاقات محتمل بورس در هفته پیش رو اینطور بیان می کند:

تحرکات چهارشنبه بورس امیدبخش بود
روز چهارشنبه در بورس حرکتی انجام شد که مثل روزهای گذشته نبود؛ روزهای گذشته تنها چند گروه یک رنج مثبت می زدند و مردم را تحریک می کردند و بعد سهم را رها می کردند. چهارشنبه از ابتدای صبح خریدها انجام شد و در میانه بازار که اتفاقا روند ضعیف هم شد همه با توجه به ذهنیت بدی که در همه ایجاد شده گفتند “اینها چیزی خریده اند و رها می کنند!”. البته بعد شروع به فروختن کردند و دوباره استارت دومی برای خرید قوی تر خورد. این مساله کمی امیدوار کننده تر بود یعنی این بار دیگر حمایت حداقل در طول روز مستمر بود و این طور نبود که سهم ها در طول روز رها شوند و آخر وقت با برخی خریدها ایجاد هیجان کنند. به همین خاطر روز شنبه چشم ها به ادامه حرکت در روز چهارشنبه است.

کدام گروه های سهمی برای بازگشت روند بورس پیش قدم می شوند؟
در هفته پیش رو با توجه به تحرکاتی که روز چهارشنبه در بازار اتفاق افتاد و اخباری که منتشر شده است اگر حقوقی ها تغییر رفتاری بدهند و خود را با واقعیت بازار سازگار کنند به احتمال بسیار زیاد حداقل سهام بسیار بزرگ مانند سهام فلزات اساسی اعم از فولاد، هرمز، فخوز و حتی گروه بانکی وبملت، وبصادر و… جمع می شوند. همچنین اگر بازارگردان خودرو واقعا به تعهدات خود عمل کند خود سهم خودرو و به دنبال آن گروهش می توانند حرکتی روبه جلو داشته باشند، ولی در مورد سهام خرد بازار فکر می کنم اینها تا روند بازار قوام پیدا نکند قفل در صف فروش می مانند؛ چون اینها نه در اصلاح حجم زیادی خورده اند و نه در صعود منتظر می مانند تا بازار برگردد. اگر به طور دقیق تر بخواهم بگویم گروه فلزات اساسی گام اول و در گام دوم بانکی ها و در گام سوم خودرو و اگر بتوانند از آن حمایت کنند به دنبال آن برخی دیگر مثل خبهمن، وساپا، ورنا و سایر خودرویی ها… نیز می توانند تکانی به خودشان بدهند.

حال پالایشی ها به حال حقوقی هایشان بستگی دارد!
اگر اراده حقوقی ها باشد حرکت در پالایشی ها اتفاق می افتد، چون در پالایشی ها حقوقی ها همه کاره هستند. اگر حقوقی ها شیطنت نکنند و واقعا قصد آنها حمایت از بازار باشد، خیلی راحت بر می گردند، به شرطی که همه گروه پالایشی با هم حمایت شوند؛ نه اینکه یک حقوقی در یک سهمی مثل شبندر بخرد و یک حقوقی دیگر در سهمی مثل شپنا بفروشد. این عدم هماهنگی بیشتر موجب لطمه به بازار می شود!

در مجموع اگر این چند گروه حمایت منطقی شوند و به تعادل برسند گروه های دیگر همیشه تابع بودند. اگر این اراده باشد با کوچکترین حمایت در روز چهارشنبه به نظر من حداقل گروه فلزات و بانکی حتی تا صف های خرید هم پیش می روند. اگر خودرو حرکت خود را انجام بدهد به دنبال خودرو حرکت می شود. پالایشی ها هم که با حرکت قوی حقوقی به راحتی جمع می شوند و صف خرید شدن در آن ها نیز دور از انتظار نیست.

جمع کردن بازار اصول خود را دارد!
مشکل ما این است که وقتی از تک سهمی حمایت می شود، بازار اعتماد نمی کند. وقتی خودرو را صف خرید می کنند، از آن طرف خساپا و خگستر و… که در صف فروش هستند، این حس را به وجود می آورد که این صف خرید دستکاری شده و صرفا بابت الزامی بوده است؛ یعنی این حس که سهام ارزنده هستند به کسی دست نمی دهد! این اتفاق برای شبندر هم افتاد و آن را جمع کردند و تا ناحیه مثبت بردند. ولی وقتی مردم می بینند صف فروش در شپنا سنگین است تعادل و روند مثبت شبندر را باور نمی کنند. بیشتر صف برای آنها مهم است تا اینکه احساس کنند اینجا یک حمایت زوری بوده است! ولی در گروه فلزات وقتی صف فخوز جمع می شود و به دنبال آن وقتی فولاد حرکت می کند و وقتی هرمز و کاوه تا صف خرید می آیند این حس ایجاد می شود که این گروه، گروه ارزنده ای است و می شود روی آن حساب کرد. اگر واقعا می خواهند بازار برگردد باید این حس را در گروه های دیگر هم ایجاد کنند. نمی شود فقط خودرو صف خرید باشد و همه قطعه سازی ها صف فروش باشند.

حرکات مثبت به شرط ادامه!
روز چهارشنبه در بانکی ها حرکت ها خوب بود؛ وبصادر و وبملت هر جفت با هم از صف فروش جدا شدند و معاملات متعادلی داشتند. این حس ایجاد شد که این گروه در حال متعادل شدن است. اگر شنبه اول وقت حمایت از نوع حرکت را پیگیری کنند، این گروه نیز متعادل می شود اما اگر شنبه اول صبح دوباره در نیم ساعت پیش گشایش اُدر های کاذب و دروغی که خیلی های آن خیلی راحت پیگیری می شود و می توان فهمید کار چه کسی است ایجاد شود و کسی جلوی این اُدر ها نایستد این کل معادلات را به هم خواهد زد. پس با این دید که اتفاقاتی که چهارشنبه رخ داد نتیجه یک سری عوامل بود می توان گفت حقوقی که این کار را کرده است، پیگیر است و به ادامه حرکت و حمایتش از بازار در روز شنبه و روزهای بعد این هفته می پردازد.

کدام گروه ها مستعد رشد بیشتر در بورس هستند؟

من در وهله اول به گروه فلزات و گروه بانک و بعد از این دو گروه، سایر گروه هایی که می تواند خودرو، لیزینگ و انفورماتیک باشد خوشبین هستم؛ اما به طور کلی با ریزش اخیر همه گروه ها ارزنده شده اند.این حرکت خیلی سریع می تواند به گروه پالایشی ها برگردد. انتظار بازاری سر سبز با اعداد شاخص بالا را نداریم، همین‌قدر که بازار حداقل در سهام بزرگ متعادل و رو به سبز باشد. این حرکت احتمالا در هفته بعد با اتمام انتخابات آمریکا می تواند دوام پیدا کند. در مورد سهام شرکت های کوچک باید بگویم من انتظاری از سهام کوچک بازار ندارم؛ اینها عملا در گارد تدافعی قرار دارند و منتظر هستند که بزرگان سهام حرکتی از خود نشان بدهند این کلیت چیزی است که من برای هفته آینده می بینم.

حرف آخر…
چیزی به انتخابات آمریکا نمانده است؛ درست است که در بلند مدت فرق چندانی ندارد، ولی این اتفاق دارای اثر کوتاه مدت است. من فکر می کنم بعد از انتخابات ابهامات بازار کمتر می شود و می تواند روند پایدارتر به خود بگیرد، یعنی بورس بخشی از اصلاحش را بپوشاند و برای آن باید صبر کرد و نتیجه انتخابات را دید.

 

| منبع خبر : اقتصاد۲۴
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای پیش‌بینی بورس در هفته پیش‌رو/ بازار سرمایه منتظر تغییر رفتار حقوقی‌هاست! بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.