حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 17870
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰ |
عدم استقبال کشاورزان از خرید کودهای شیمیایی

هشدار؛ کاهش ۵۰ درصدی تولید گندم در کشور برای سال آینده!

رئیس نظام صنفی کشاورزی از عدم استقبال کشاورزان از خرید کود خبر داد و گفت: با این شرایط عملکرد تولید گندم ٥٠ درصد افت می کند.
هشدار؛ کاهش ۵۰ درصدی تولید گندم در کشور برای سال آینده!

راه صنعت-محمد شفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه گرانی کود و سموم شیمیایی باعث شده کشاورزان از این نهاده‌های مهم و حیاتی چشم پوشی کنند، گفت: در جریان بازدیدی که اخیراً از انبارهای کارگزاری‌ها و تعاونی‌ها داشتم مشاهده کردم که انبارها در شرایط بسیار نامطلوبی قرار دارند و حتی یک کیسه کود فسفاته و پتاسه در انبارها نبود. وقتی هم که درباره دلیل خالی بودن انبار سوال کردم به بنده اعلام کردند که عدم استقبال کشاورزان از خرید کودهای شیمیایی علت آن است.

ارائه «کشاورز کارت» به کشاورزان برای خرید نهاده و کود
وی تصریح کرد: متأسفانه در شرایط فعلی، امکان تداوم خودکفایی تولید گندم وجود ندارد. خاکی که در کشور ما زیر کشت گندم می‌رود بسیار فقیر و حتی بیشتر از کودی که به آن داده می‌شد نیازمند کود و مواد آلی است. بنابراین اگر کود هم به زمین داده نشود شرایط بدتر خواهد شد.

ملک زاده تاکید کرد: با این شرایط عملکرد تولید گندم حداقل ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. البته در همه محصولات استراتژیک باید منتظر این امر باشیم اما در گندم وضوح بیشتری خواهد داشت.وی با بیان اینکه کود به اندازه کافی در کشور وجود دارد، گفت: به دلیل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش چشمگیر قیمت این نهاده‌ها، کشاورزان قادر به خرید آن نیستند ضمن اینکه دولت نیز قیمت‌های خرید تضمینی را به گونه‌ای تعیین کرده که کشاورزان رغبتی برای کشت ندارند و حتی اگر توان مالی هم داشته باشند حاضر به تأمین کود برای کشت محصولات استراتژیک از جمله گندم نیستند.

این فعال بخش خصوصی گفت: با این شرایط خرید گندم به ۴ تا ۵ میلیون تن هم نمی‌رسد و دولت برای سال آینده ناچار به واردات ۱۰ میلیون تن گندم خواهد بود که هزینه‌های گزافی را به کشور تحمیل خواهد کرد.

ملک زاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در استان‌های لرستان، خوزستان و ایلام نیز مشکل بذر وجود دارد، گفت: در این استان‌ها نیز بذر محصولاتی مانند گندم و جو در اختیار کشاورزان قرار نمی‌گیرد و کشاورزان مجبور به تأمین بذر مورد نیازشان از بازار آزاد به دو برابر قیمت مصوب هستند. مثلاً اگر قیمت بذری ۳,۵۰۰ تومان تعیین شده کشاورزان آن را حدود شش هزار تومان خریداری می‌کنند. همچنین برخی کارگزاری‌ها که دولت بذر را در اختیار آنها قرار داده تا به کشاورزان عرضه کنند حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان در هر کیلوگرم بذر را گران‌تر به کشاورز می‌فروشند.

| منبع خبر : مهر
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای هشدار؛ کاهش ۵۰ درصدی تولید گندم در کشور برای سال آینده! بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.