حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 8815
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۶ |
کسی را می‌خواستی از آن سوی سپاه بیاید این طرف تا به خدا نزدیک‌تر شود!

ماندگار در حافظه ی تاریخ

رازی است در ماندگاري نامت! پیامت یک جمله بود: «کسی هست مرا یاری کند؟»
ماندگار در حافظه ی تاریخ

راه صنعت – نفیسه مجیدی زاده: آن سال کرونا نبود؛ گوشی موبایل و شبکه‌های اجتماعی نبودند تا کوچک‌ترین خبرها را منتشر کنند. کسی نبود تا پست و استوری بگذارد، کسی نبود خبرها را توییت کند، کسی عکس نگرفت تا میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار بدهد. برای همین قرار بود برنده‌ی نبرد نابرابر سال ۶۱ هجری، تاریخ را بنویسد و فاتح تاریخ باشد اما قضیه برعکس شد.
*
یک درخت “سدر” نشانه بود؛ می‌گویند قبیله‌ای به نام بنی‌اسد چند روز بعد از واقعه‌ی عاشورا پیکرت ر ابه خاک سپردند و یک درخت سدر به عنوان نشانه کاشتند درخت سدری که بعدها بریده شد تا دیگر نشانه ای نباشد.
همیشه پیروان زیادی داشتی اما دشمنانت کم نبودند؛ می‌گویند ۷ بار مزارت را تخریب کردند تا فراموش شوی، گروه دیگری سال‌ها بعد روی مزارت زراعت کردند، آب بستند و رودخانه‌ی کوچکی از روی مزار تشنه‌ات رد می‌شد تلاش‌های زیادی شد تا حذف شوی، اما انگار آن داستان یا استوری هایلایت شده و در حافظه‌ی تاریخ ماندگار است.
*
آن سال کرونا نبود؛ شمشیر بود و خون و تشنگی و پرچم.
حالا ویروس کرونا همه‌ی شکل‌های زندگی را عوض کرده است؛ حتی عزاداری محرم را.
همه‌ی ‌آن چه در ماه‌های گذشته رعایت کردیم همچنان ادامه دارد. اگر سفر نرفتیم، اگر به دیدن دوستان و اقوام نرفتیم، عروسی و مهمانی نرفتیم، ماسک زدیم، دست‌هایمان را مرتب شستشو دادیم و… همه ادامه دارند.
*
براساس دستور وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا، مراسم محرم امسال در فضای باز، با رعایت فاصله‌ی اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود. بعضی از این دستورالعمل‌ها را با هم می‌خوانیم:
۱. در محرم شهر سفید و زرد و قرمز نداریم، دستورالعمل‌ها برای تمام شهر‌ها یکسان است.
۲. لازم است محل‌های برگزاری مراسم، به صورت متناوب ضدعفونی شود.
٣تا جایی که امکان داردنذری‌ها در قالب مواد غذایی خشک یا خام توزیع شود.
۴. برای زنجیر زنی در دسته‌های عزاداری، حتما از زنجیر‌های شخصی استفاده شود و یا زنجیر‌ها به اشخاص تا پایان دهه عزاداری واگذار شود تا زنجیر‌ها بین افراد دست به دست نشود.
۵. استفاده از طبل و سنج و دمام و… به دلیل تحرک بالای افراد و تجمع افراد یکی از عوامل انتقال کرونا است و نباید صورت بگیرد.
۶. راهکاری ارایه شود که در هنگام ورود و خروج عزاداران از مجالس تجمع مردم نباشد. مردم به نوبت و با فاصله وارد یا خارج شوند.
۷.اگر به دلایلی قرار است نذری به صورت پخته توزیع شود با نظارت کارشناسان بهداشتی طبخ و بسته بندی شود و توزیع آن در مکان‌های دیگر باشد تا از تشکیل صف و تجمع جلوگیری شود.
۸. استفاده از ماسک به صورت مستمر برگزاری مراسم در فضای باز و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی حداقل دو متر.
۹.کاهش ساعت برگزاری مراسم تا حداکثر دو ساعت.
۱۰. برپایی ایستگاه‌های صلواتی توزیع نذری چای و.. در هر شکلی ممنوع است.

*
رازی است در ماندگاری نامت!
پیامت یک جمله بود: «کسی هست مرا یاری کند؟»
کسی را می‌خواستی از آن سوی سپاه بیاید این طرف تا به خدا نزدیک‌تر شود! کسی را می‌خواستی راهت را ادامه بدهد، تو را بشناسد و راز نهفته در پیامت را رمزگشایی کند پیامی که هنوز هست و حالا در گوشی‌هایمان دست به دست می‌شود.
اما مهم است کسی بداند کجا و چطور می‌شود یاریت کرد، مهم است کسی به فکر دیگران هم باشد، مهم است کسی بداند پرچم شما همیشه بالاست حتی در عزاداری آنلاین.

*
می‌گویند زندگی طول و عرض و ارتفاع دارد. این جمله برایم عجیب است اگر بخواهم به عنوان یک مساله ریاضی نگاه کنم، طول و عرض را باید ضرب در ارتفاع کنم یا نیاز به عدد پی دارم تا شعاع را در آن ضرب کنم.
اما مساله ریاضی نیست ارتفاعش مهم است و نه طول و یا عرضش! ارتفاع زندگی همان چیزی است که آدم‌های بزرگ دارند، ارتفاع زندگی همان است که قرن‌ها پس از رفتن، پرچمت را بالا نگه می‌دارد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای ماندگار در حافظه ی تاریخ بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.