حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 25255
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۳:۰۰ |

علت خاموشی‌های تهران؛ توافق پاریس یا استخراج رمز ارز

در روزهای اخیر اخبار ضد و نقیضی در خصوص علت خاموشی‌های شهرهای ایران الخصوص در تهران و در ساعات مختلف به گوش می‌رسد. اخبار و شایعات از ضعف در مدیریت این انرژی آغاز و تا خاموشی به علت استخراج رمز ارز ادامه دارد.
علت خاموشی‌های تهران؛ توافق پاریس یا استخراج رمز ارز

به گزارش راه صنعت، خاموشی در چند ساعته و چندین باره در تهران علاوه بر ایجاد نارضایتی عمومی، خطراتی برای مراکز خدماتی چون بیمارستان‌ها را فراهم آورده است. به همین سبب به سرعت اخبار و شایعات ضد و نقیضی در خصوص علل این خاموشی‌ها منتشر شد. اخباری که گستره آن از خاموشی به سبب ضعف در نحوه مدیریت انرژی برق آغاز و به تحمیل بار اضافی بر شبکه توزیع عمومی برق بر اثر استخراج رمز ارزها ادامه داشت.

در این میان خبر انتشار برنامه قطعی برق توسط دولت بر نگرانی‌های عمومی افزوده است. نگرانی از اختلال در کسب‌وکارهای مبتی بر برق تا نگرانی درباره خاموشی در بیمارستان‌ها و چراغ‌های راهنمایی و رانندگی موجود در سطح شهر که خسارات جبران ناپذیری را به همراه خواهد آورد

حال باید پرسید واقعیت چیست؟ چرا خاموشی‌ها دوباره به کلانشهر تهران بازگشته است؟

اولین موضع‌گیری رسمی در این زمینه را مصطفی رجبی مشهدی در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد.

رجبی با اشاره به تحمیل فشار زیاد بر تجهیزات شبکه توزیع برق افزود: شرایط بسیار سختی را در حال تجربه هستیم که یکی از مهمترین دلایل آن شیوع استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال است.

وی در این زمینه ادامه داد: از دیروز برنامه‌های مدیریت مصرف برای مشترکان بزرگ آغاز شد و همچنین در حال جمع آوری مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز هستیم.

شیوع برپایی مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارزها در کنار پایگاه‌های دارای مجوز، اضافه بار فزاینده‌ای را به شبکه توزیع برق وارد آورده است. مراکز فاقد مجوز استخراج رمزارزها که به صورت پنهانی از شبکه برق شهری به سبب ارزان قیمت بودن و به صرفه بودن هزینه آن در مقابل سود حاصله از استخراج رمز ارز استفاده می‌کنند. هم اکنون اصلی‌ترین علت خسارات به تجهیزات فنی شبکه توزیع و همچنین مهمترین عامل قطعی برق در این روزها شناخته می‌شوند.

حال اینجا پرسش دیگری مطرح می‌شود؛ هزینه مصرف برق به ریال تا چه حد ارزان است که برای استخراج رمز ارزها به صرفه‌اند؟

پاسخ به این پرسش نیازمند پاسخ به دو پرسش دیگر است؛ اول آنکه قیمت مصرف برق در ایران به نسبت کشورهای همسایه و مشابه به چه میزان است؟ و دوم آنکه سود حاصله از یک واحد رمز ارز مشهور مانند بیکوین چقدر است؟

در پاسخ به پرسش اول باید گفت: ایران یکی از ارزان‌ترین کشورها در خصوص هزینه مصرف انرژی است. نمودارهای رفتار مصرف‌کننده‌های صنعتی و خانگی و همچنین تعرفه‌های قیمت‌گذاری و نرخ‌بندی انرژی برق در ایران ترکیه تقریبا مشابه یکدیگر است. بر اساس اطلاعات موجود قیمت برق در بخش صنعت کشور ترکیه از ۵۰۳۵ به ۳۹۰۱ ریال بر کیلو وات ساعت در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ رسیده است. در همین زمان، قیمت برق در بخش صنعت ایران از ۶۵۲ به ۵۱۲ ریال بر کیلو وات ساعت رسیده است.

هرچند که قیمت برق در بخش صنعت ایران و ترکیه هر دو رو به کاهش بوده است اما در مجموع قیمت‌های برق در بخش صنعت ترکیه با نرخ‌های بالاتری دیده می‌شود. همین مساله در مقایسه قیمت‌های برق خانگی ایران و ترکیه نیز دیده می‌شود به طوری که بیشترین قیمت برق خانگی در ترکیه ۶۲۵۱ و در ایران ۶۸۱ ریال بر کیلو وات ساعت بوده است.

به همین سبب در ایران الخصوص در بخش تعرفه مصرف خانگی شاهد نرخ‌های ارزان به نسبت دیگر کشورهای مشابه هستیم. انرژی که از ملزومات اساسی استخراج رمزارز محسوب می‌گردد.

برای تولید هر بیت کوین معادل مصرف سالانه ۲۴ خانه در تهران برق مصرف می‌شود یا معادل مصرف برق یک خانه در تهران به مدت ۲۴ سال. یارانه هر کیلووات برق ۵۰۰۰ ریال است یعنی تولید یک واحد بیتکوین حدود ۳۵۰ میلیون ریال هزینه می‌برد. به احتساب تورم موجود در بازار انرژی ایران این هزینه نهایتا به ۴۰۰ میلیون ریال برای یک واحد بیت‌کوین می‌رسد.

در بازار امروز معاملات رمز ارز بیت کوین با احتساب ریزش شدید ۴۲ درصدی این رمزارز طی دو هفته اخیر، هر رمزارز ارزشی برابر ۷ میلیارد و نهصد وسی دو میلیون و دویست و سی شش هزار و هشتصد و سی ریال را داراست. لازم به ذکر است تا دو هفته قبل و قبل از ریزش بزرگ این ارز، ارزش برابری هر بیت کوین به ریال برابر ۱۶ میلیارد و هفتصد و بیست و شش میلیون ریال بوده است.

پاسخ سوال دوم نیز کاملا واضخ است. سود حاصله از استخراج یک واحد بیت‌کوین چنان رقم سرسام آوری به ریال است که رقم ۴۰ میلیون تومانی هزینه برق برای استخراج یک واحد بیت‌کوین اصلا مورد نگران کننده‌ای برای استخراج کنندگان مجاز و غیرمجاز به حساب نمی‌آید.

نتیجه آنکه پاسخ سوال اصلی در این بحث را اینگونه می‌توان پاسخ داد. پایین بودن هزینه مصرف برق و همچنین سود سرسام‌آور ناشی از استخراج یک واحد رمز ارز مانند بیت‌کوین به حدی است که ایران یکی از مقصدهای جذاب سرمایه‌گذاران در زمینه استخراج رمزارز محسوب می‌شود. جذابیتی که پاسخگوی ترس از قانون در خصوص استخراج غیرقانونی رمزارز به حساب می‌آید.

در طرف دیگر ماجرا عده‌ای پیوستن ایران به «توافق پاریس» را علت این موضوع برمی‌شمرند. توافق پاریس که با نام پیمان پاریس نیز شناخته می‌شود، ذیل چارچوب پیمان‌نامه سازمان ملل در تغییر اقلیم (UNFCCC) در رابطه با کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای، سازگاری و امور مالی است که از سال ۲۰۲۰ شروع شده است. متن توافق از سوی نمایندگان ۱۹۵ کشور در کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس مذاکره و با اجماع در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ تصویب شد. در ۲۲ آوریل ۲۰۱۶ (روز زمین) در مراسمی در نیویورک برای امضا معرفی شد. تا سال ۲۰۱۷، ۱۹۵ عضو UNFCCC این پیمان را امضا و ۱۴۷ کشور آن را به تصویب مجلس خود رسانده‌اند.

۶ سال از امضای توافقنامه زیست‌محیطی پاریس توسط ایران و ۱۹۶ کشور دیگر می‌گذرد، اما هنوز این توافق توسط ایران و کشور دیگری در مجلس تصویب نشده است.

زمستان سال ۹۴، با امضای معصومه ابتکار رئیس وقت سازمان حفاظت از محیط‌زیست در پاریس، ایران اعلام کرد که قصد دارد در این توافق که شاید جهان را از «گرمایش جهانی» نجات دهد، شرکت کند. اما یک سال بعد پس تصویب پاریس در مجلس، مدتی از بعد از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق‌نامه، شورای نگهبان این توافق را رد کرد و هنوز سرنوشت آن مشخص نیست.

سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس در این رابطه می‌گوید: «به طور کلی بگویم، گرمایش جهانی یک واقعیت است و کشورها اگر برنامه‌ای نداشته باشند، خودشان ضرر می‌کنند. اگرچه شاید سهم انسان در این پدیده کمتر از طبیعت باشد، اما می‌توانیم نسبت به فعالیت‌هایمان دقت بیشتری داشته باشیم. از سویی کشورهای دیگر، با اقداماتشان ما را در مقابل تعهدات و توافقات بدبین کرده‌اند، ما در جمهوری اسلامی ایران نسبت به تعهدات خود پایبند هستیم، اما برخی کشورها که خود عامل اصلی انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند، از توافقنامه خارج می‌شوند و این برای ما سوال به وجود می‌آورد».

بر اساس گزارش آژانس اطلاعات انرژی آمریکا و سازمان بهداشت جهانی، ایران رتبه دهم تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای و رتبه هشتم آلودگی هوا را در جهان به خود اختصاص داده است که مبنای یکی تولید گاز دی‌اکسید کربن و دیگری آلاینده‌های خطرناک کمتر از ۱۰ میکرون است. آژانس اطلاعات انرژی آمریکا فهرست ۱۰ کشور تولیدکننده نخست گازهای گلخانه‌ای با منشأ گاز دی‌اکسید کربن را منتشر ساخت که ایران در انتهای این فهرست قرار دارد.

اما معاهده پاریس از ایران چه می‌خواهد؟

تأثیر معاهدات بین‌المللی بر اقتصاد ایران چندی پیش میان کارشناسان موردبحث قرار گرفت که در آن آقایان مجید شفیع پور رییس مرکز بین‌الملل و امور کنوانسیون‌های محیط‌زیست و امامی عضو هیات‌علمی دانشگاه امام صادق؟ به‌عنوان مهمان حضور داشتند.

شفیع‌پور در پاسخ پرسش مجری برنامه در مورد اینکه آیا باید سند INDC نیز مانند توافقنامه به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسید یا نه، گفت: عملاً توافقنامه پاریس ابزار حقوقی برای ارتقاء و اجرای بهتر کنوانسیون تغییر آب‌وهوا است. در کنوانسیون‌های سالانه تغییر آب‌وهوا که در سال ۲۰۱۳ شکل گرفت، مقرر شد کشورهای عضو برنامه‌های مشارکت داوطلبانه خود را برای رسیدن به اهداف کنوانسیون پاریس اعلام کنند لذا این برنامه‌ها تحت عنوان سند از سوی جمهوری اسلامی ایران با همکاری ۱۶ وزارتخانه و معاونت ریاست جمهوری تهیه و به تصویب هیات ‌وزیران رسیده است.

این مقام مسئول در ادامه گفت: توافقنامه پاریس ضمیمه دیگری ندارد و خود کشورها برنامه‌های مشارکت داوطلبانه را بیان می‌کنند و برنامه مشارکت ملی ایران به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسیده است.

در ادامه برنامه امامی عضو هیات‌علمی دانشگاه امام صادق با اشاره به اینکه، موضوع معاهده پاریس تغییرات اقلیمی است اما متأسفانه به نام تغییرات آب‌وهوایی ترجمه‌شده اظهار داشت: معاهده پاریس در رابطه با تغییرات اقلیم است و ربطی به آلودگی هوایی که مردم ادراک می‌کنند ندارد.

امامی با اشاره به اینکه، گاز CO2 باعث گرمایش و تغییرات زمین و اقلیم شده است عنوان کرد: نظریه‌های متفاوتی در مورد گرم شدن زمین وجود دارد به‌طوری‌که برخی تغییر قطب‌های مغناطیسی و بعضی دیگر فعالیت‌های خورشیدی را سبب گرمایش زمین می‌دانند.

وی ضمن رد داوطلبانه بودن اجرای تعهدات مندرج در معاهده پاریس گفت: زمانی‌که تعهد خود را اعلام و امضا می‌کنیم این تعهد کاملاً لازم‌الاجراست، ضمن اینکه طبق این معاهده لازم است که هر پنج سال یک‌بار تعهداتمان را ارتقا بدهیم.

امامی افزود: وقتی تعهدات اولیه ما زیاد است، تعهدات بعدی ما نیز طبق متن باید بیشتر تعهد اولیه باشد و به عبارتی باید در این مسیر پیش‌رونده باشیم. وی ادامه داد کشورهای توسعه‌یافته، توسعه مدنظر خود را داشته و موجب گرمایش زمین شده‌اند، اما کشورهای درحال‌توسعه برای پیشرفت نیاز به مصرف سوخت‌های فسیلی دارند و کاهش انتشار موجب کاهش توسعه این کشورها می‌شود.

به هر روی چه تعهدات ایران به سازمان‌های بین‌المللی موجب کاهش تولید برق و نتیجتا قطعی برق در ایران شده باشد و یا استخراج رمزارزهای قانونی و غیرقانونی موجب این رخداد شده باشند. قطعی برق در کلانشهرهای ایران خساراتی را به بار خواهد آورد که به سادگی قابل جبران نیست.

| منبع خبر : اینترآذ،
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای علت خاموشی‌های تهران؛ توافق پاریس یا استخراج رمز ارز بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.