حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 17999
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰ |
بررسی تبعات انتخابات آمریکا بر بازارهای ایران و جهان

سردرگمی در پیش‌بینی‌ها؛ نوسان سیاسی بازار جهانی

انتخابات روز گذشته آمریکا، خبری مهم برای تمامی بازارهای خارجی در آنسوی مرزهای این کشور بود و از همین روی روزنامه های اعتماد و دنیای اقتصاد نیز در تازه ترین شماره های خود به ترتیب مطالبی راجع به تاثیر تبعات این اتفاق در دست انجام بر بازارهای ایران و جهان منتشر کردند.
سردرگمی در پیش‌بینی‌ها؛ نوسان سیاسی بازار جهانی

راه صنعت– انتخابات روز گذشته آمریکا، خبری مهم برای تمامی بازارهای خارجی در آنسوی مرزهای این کشور بود و از همین روی روزنامه های اعتماد و دنیای اقتصاد نیز در تازه ترین شماره های خود به ترتیب مطالبی راجع به تاثیر تبعات این اتفاق در دست انجام بر بازارهای ایران و جهان منتشر کردند.

برهمین اساس روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان فرعی «بازار‌های دارایی ایران در روز انتخابات امریکا چه شرایطی داشتند؟» اینطور نوشت:
سردرگمی در پیش‌بینی‌ها
زمان رای‌گیری در امریکا به پایان رسیده و شمارش رای در برخی ایالت‌ها نیز پایان یافته است. تا زمان نگارش این گزارش (ساعت ۱۷) نتیجه قطعی اعلام نشده، اما آنچه گویای موضوع است، بهتر بودن وضعیت ترامپ است، به‌خصوص اینکه نتیجه در ایالت‌های مهم هنوز مشخص نشده، اما احتمال می‌رود ترامپ برنده چند تا از ایالت‌های مهم باشد. با وجود اینکه بسیاری از کارشناسان معتقدند انتخابات در امریکا تاثیرات زودگذاری بر بازار‌های داخلی می‌گذارد، اما از زمان بازگشایی بازارها، قیمت‌ها لحظه‌ای تغییر می‌کند و با هر ایالتی که کار شمارش آن به پایان می‌رسد، قیمت در بازار‌های داخلی نیز تغییر می‌کند. در این راستا روز گذشته قیمت دلار در بازار داخلی با افزایشی ۱۲۵۸ تومانی به ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان و در صرافی‌ها نیز با افزایشی در حدود ۴۰۰ تومان به ۲۸ هزار و ۵۸۰ تومان رسید. البته صرافی‌های بانکی در این قیمت ارز خریداری نمی‌کردند، چراکه هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده بود و امکان داشت قیمت‌ها تغییرات عمده و گسترده دیگری داشته باشد. در بازار طلا نیز اتفاق مشابهی افتاد و قیمت هر سکه از صبح تا ظهر روز گذشته ۷۰۰ هزار تومان افزایش داشت. فعالان اقتصادی معتقدند اتفاقات اخیر در این بازار‌ها به دلیل بالا رفتن شانس ترامپ پس از شمارش آرا بود؛ موضوعی که تقریبا هیچ نظرسنجی به آن اشاره نکرده بود.

پیش‌بینی‌هایی که درست از آب درنیامد
تقریبا در هیچ نظرسنجی شانس زیادی برای ترامپ درنظر گرفته نشده بود. از اکونومیست تا موسسات پژوهشی و حتی پیشگو‌های برتر جهان، شانس بایدن را برای حضور در کاخ سفید در دوره ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ بیشتر می‌دانستند، اما با شروع شمارش آرا ورق برگشت و حتی برخی موسسات نیز پیش‌بینی خود را به سمت ترامپ تغییر دادند. هر چند تا زمان نگارش این گزارش قطعیتی در نتیجه انتخابات امریکا رخ نداده، اما تا بدین لحظه می‌توان یک نتیجه‌گیری کرد و آن نزدیک نبودن پیش‌بینی‌ها به واقعیت است. این امر علاوه بر بالا نگه داشتن هیجان انتخابات می‌تواند بر آینده اقتصادی جهان اثر بگذارد، چراکه تحلیلگران معتقدند وقتی نتوان نتیجه انتخابات امریکا و میزان رای هر ایالت را حتی با فاصله‌ای کم، تخمین زد چگونه می‌توان بحران‌ها و رکورد‌های بزرگ را پیش‌بینی کرد؟

نبود معامله در بازار ارز به دلیل ریسک انتخابات امریکا
قیمت دلار روز گذشته و در زمان شروع اعلام نتایج اولیه از برخی ایالت‌ها بیش از ۱۲۰۰ تومان افزایش داشت و به ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. افزایش نرخ ارز در حالی است که از ابتدای آغاز به کار بازار‌ها معامله‌گران به دلیل نپذیرفتن ریسک بازار سعی در کاهش یا انجام ندادن معامله داشتند. با این حال به نظر می‌رسد نتیجه انتخابات امریکا بیش از همیشه بر بازار دلار تاثیرگذار خواهد بود. با وجود اینکه وقفه‌ای در شمارش آرای ۵ ایالت تاثیرگذار اتفاق افتاده و قرار است کار شمارش مجدد از روز پنجشنبه آغاز شود، احتمال می‌رود نرخ دلار در کشور به کانال‌های بالاتر صعود کند. هر چند بازار دلار در آخرین روز هفته تقریبا نیمه تعطیل است، اما انتشار اخباری مبنی بر افزایش شانس ترامپ برای ماندگاری در کاخ سفید می‌تواند به مثابه اهرمی عمل کند که نرخ دلار را به کانال‌های بالاتر سوق دهد. روند شتابان نرخ ارز ممکن است در روز‌های آینده و حتی تا هفته آتی نیز ادامه یابد، چراکه هنوز برخی آرای پستی شمرده نشده است.

در برخی ایالت‌های چرخشی (swing state) ممکن است نتیجه بررسی این آرا و درنهایت اعلام برنده تا چند روز دیگر مشخص نشود. این امر باعث به تاخیر افتادن اعلام پیروز انتخابات و درنهایت فشرده شدن فنر قیمتی به‌خصوص در بازار ارز می‌شود. این ایالت‌ها از این جهت مهم هستند که پیروز آنها، تکلیف انتخابات را روشن می‌کند. کارشناسان معتقدند فعالان در بازار ارز تا روز اعلام برنده نهایی، معامله در بازار را با احتیاط انجام دهند، چراکه هیچ کس با قطعیت نمی‌داند درنهایت کدام کاندیدا پیروز خواهد شد. کارشناسان بر این باورند که اختلاف میان خرید و فروش زیاد است، چراکه علاوه بر ریسک بالا، شانس پیروزی بایدن همچنان وجود دارد.
۷۰۰ هزار تومان افزایش قیمت از صبح تا ظهر
بازار دارایی دیگر، طلا و سکه نیز مانند بازار ارز، شاهد نوسانات گسترده‌ای بود. با استناد به گفته‌های نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر از صبح تا ظهر قیمت سکه ۷۰۰ هزار تومان افزایش داشته و از ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید و کمی بعد با نزدیک شدن به زمان بسته شدن بازار‌ها قیمت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را ثبت کرد. محمد کشتی‌آرای معتقد است این پایان نوسان در این بازار نخواهد بود و تغییرات در این بازار و البته بازار ارز بیشتر نیز خواهد شد. هر چند نوسان قیمت طلا تنها در بازار ایران نبوده و از ساعات ابتدایی نتایج اولیه شمارش آرا قیمت هر اونس طلا در جهان نیز نوسانی ۳۰ دلاری داشته است. کشتی‌آرای با اشاره به این نوسانات گفت: «اوایل صبح قیمت اونس جهانی از ۱۸۸۵ دلار تا ۱۹۱۶ دلار افزایش یافت. با پیش رفتن اعلام نتایج، قیمت جهانی طلا نیز کاهش یافت و به ۱۸۸۹ دلار رسیده که نسبت به قیمت‌های ابتدای معاملات ۱۱ دلار افت داشته است.»

رشد شاخص‌ها
با زمان شروع به کار بورس، شاخص کل با ۲.۰۶ درصد افزایش به یک میلیون و ۲۹۰ هزار واحد رسید. ارزش معاملات نیز با حدود ۱۸ درصد افزایش به ۴ هزار و ۶۰۴ میلیارد تومان رسید. اما نکته دیگر در بازار سرمایه، افزایش صف فروش برای خرید سهام پتروشیمی‌ها بود. باتوجه به اینکه در بازار دارایی‌هایی که نقدشوندگی بالایی دارند، مانند سکه و ارز وضعیت نامشخص است، بورس فعلا و تا پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات امریکا، می‌تواندپناهگاه خوبی برای سرمایه‌ها باشد. صحبت‌های فعالان بازار سرمایه و نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر گویای این است که قیمت‌های فعلی در این بازار‌ها حباب دارد و از سویی به این دلیل که هر بازار واکنش متفاوتی به خبر پیروزی هر کدام از کاندیدا دارد، بنابراین نمی‌توان با قطعیت میزان تغییر در قیمت طلا یا دلار را تخمین زد.

از سوی دیگر روزنامه دنیای اقتصاد نیز در مطلب جداگانه دیگری با عنوان فرعی «بررسی تحولات شاخص‌ها در روز شمارش آرای انتخابات آمریکا » راجع به تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر وضعیت بازارهای جهانی اینطور نوشت:
روز گذشته مهم‌ترین خبر بازارها، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بود. شاخص بازارهای جهانی به دنبال اعلام نتایج لحظه‌ای آرا و پیش‌بینی برنده شدن هر کدام از نامزدها، روند حرکتی خود را تغییر می‌دادند. طلای جهانی در ابتدای معاملات و با افزایش احتمال برنده شدن ترامپ، وارد فاز نزولی شد و در مقابل بازارهای سهام جهانی یک‌دست سبزپوش شدند. بازار نفت نیز از این تحولات بی نصیب نماند و رشد قیمتی خود را در ابتدای معاملات آغاز کرد. تغییر آرایش بازارها با افزایش شانس پیروزی بایدن رقم خورد؛ به‌نحوی‌که قیمت طلا روند صعودی به خود گرفت و سایر بازارها نیز روند متعادل‌تری به خود گرفتند. در بازارهای داخلی نیز سناریوی مشابهی رقم خورد. در ابتدای معاملات روز گذشته بازار سهام و دلار روند صعودی را ثبت کردند؛ اما این نوسان قیمتی در بازار سکه و دلار که خبرهای انتخابات را در بعدازظهر نیز دنبال می‌کرد، محدودتر شد. فعالان معتقدند که نتایج رقابت انتخاباتی می‌تواند به‌عنوان مهم‌ترین متغیر بازارهای جهانی در روزهای آتی، ایفای نقش کند.

نوسان سیاسی بازار جهانی
در حالی که نتیجه انتخابات آمریکا به رقابتی تنگاتنگ و نفسگیر تبدیل شده است، بازارها در روز چهارشنبه با اخبار واصله از این نتیجه نوسانات زیادی داشتند. اونس در معاملات روز گذشته در حالی که در معاملات اول روز، حدود یک درصد افت کرده بود، اما در ادامه معاملات روز چهارشنبه توانست به سرعت به سطوح قیمتی بالاتر بازگردد. ارزش اونس روز گذشته در ابتدا حتی تا قیمت ۱۸۸۲ دلاری پایین رفته بود، اما در کمتر از یک ساعت قیمت این فلز ارزشمند تا ۱۹۱۰ دلار بالا رفت. دلیل اصلی افزایش ارزش اونس در میانه روز افزایش شانس بایدن برای پیروزی در انتخابات بود. در حالی که در شمارش اولیه آرا دیگر تقریبا تحلیلگران شانسی برای پیروزی بایدن قائل نبودند، اما با تغییر پیشتاز رای‌گیری در ایالت ویسکانسین و میشیگان باز هم برنده انتخابات در هاله‌ای از ابهام فرو‌رفت. همچنین شانس پیروزی بایدن در سایت‌های شرط‌بندی نیز در میانه روز نسبت به ابتدای روز گذشته افزایش پیدا کرد. پیروزی بایدن در انتخابات به‌دلیل افزایش احتمال تصویب بسته حمایتی بزرگ‌تر به سود اونس خواهد بود.

این در حالی بود که ارزش دلار آمریکا در طی روز چهارشنبه دقیقا نوسانی در خلاف جهت اونس داشت و از تغییرات شانس پیروزی میان دو نامزد بی نصیب نماند؛ ارزش اسکناس آمریکایی در حالی که در ابتدای روز حتی تا مرز ۳/ ۹۴ واحدی بالا رفته بود، در میانه روز با تغییر جهتی پر شتاب نه تنها به زیر مرز ۹۴ واحدی بازگشت، بلکه تا ارزش ۳/ ۹۳ واحدی نیز پایین آمد. در حالی که بسیاری از نظرسنجی‌ها در روزهای قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین بسیاری از تحلیلگران شانس پیروزی جو بایدن در انتخابات را بیشتر می‌پنداشتند، اما در شمارش اولیه آرا و با پیروزی ترامپ در برخی از ایالت‌های محل مناقشه به‌ویژه ایالت مهم فلوریدا، ترامپ توانست شانس خود برای پیروزی را افزایش دهد.

این در حالی بود که واکنش بازار سهام آمریکا و شاخص‌های آتی آن به رقابت تنگاتنگ دو نامزد جمهوری‌خواه و دموکرات، افزایش قابل توجه در ارزش شاخص بود. شاخص آتی S&P ۵۰۰ روز گذشته تا میانه روز افزایشی ۷/ ۲ درصدی داشت تا به روند صعودی خود در روزهای اخیر ادامه دهد. این شاخص در سه روز گذشته بیش از ۵ درصد افزایش ارزش را رقم زده است. شاخص آتی نزدک نیز از حرکت افزایشی شاخص‌های آتی وال‌استریت جا نماند و طی یک روز بیش از ۴درصد افزایش پیدا کرد.

به‌طور کلی رفتار بازارها به گونه‌ای بود که برخی از تحلیلگران بر مبنای آن استدلال کردند که شاید باید در انتظار به درازار کشیده شدن شمارش آرا و همچنین ایجاد مناقشه بر سر نتیجه انتخابات بود.

صعود طلا با مانع مواجه می‌شود؟
به‌نظر می‌رسد موج آبی که تا روزهای گذشته تصور می‌شد صحنه سیاست آمریکا را فرا بگیرد متوقف شده است. رای‌گیری سنا تقریبا از پیروزی حزب‌جمهوری‌خواه خبر می‌دهد و در صورتی که چنین سناریویی رخ دهد، به احتمال زیاد چشم‌انداز تصویب بسته حمایتی جدید با ابعاد بیشتر از ۲ هزار میلیارد دلار مخدوش خواهد شد. چنین امری مسلما به سود طلا نخواهد بود. در حقیقت طلا از ابتدای سال‌جاری تاکنون رشد بیش از ۲۵ درصدی خود را مدیون بسته‌های حمایتی ضدکرونا بوده است.

تنش در انتخابات؛ عامل موقت
در حالی که نظرسنجی‌ها از پیروزی نامزد حزب دموکرات خبر می‌دادند اما دونالد ترامپ توانست در ایالت‌های کلیدی که محل مناقشه میان دو نامزد بودند پیروزی را از آن خود کند. ترامپ توانست رای‌های الکترال ایالت‌های فلوریدا، اوهایو و تگزاس را در همان روز اول شمارش آرا به دست بیاورد. این در حالی است که به‌نظر می‌رسد شاید نتیجه انتخابات موجب تنش سیاسی در آمریکا نیز شود. هر دو نامزد در روز گذشته در اقدامی بی‌سابقه اعلام کرده‌اند که در حال پیروزی در انتخابات هستند. در صورتی که جنجالی بر سر نتیجه انتخابات آمریکا پیش بیاید، طلا به‌عنوان یکی از مقاصد جذاب در مواقع نااطمینانی می‌تواند حداقل در بازه زمانی کوتاه مدت مجددا وارد روند صعودی شود.

در حقیقت تحلیلگران بر این باورند که اعتمادی که سرمایه‌گذاران در هفته گذشته نسبت به روشن شدن سریع نتیجه انتخابات داشتند، در حال کمرنگ شدن است. در صورتی که نتیجه انتخابات به وسیله آرای الکترال ایالت پنسیلوانیا مشخص شود، احتمال اینکه نتیجه انتخابات به دادگاه عالی نیز کشیده شود هم وجود خواهد داشت. در این صورت با کشیده شدن انتخابات به دادگاه عالی بازارها وارد فاز بلندمدتی از نااطمینانی خواهند شد.

واکنش سبز وال‌استریت
به‌رغم اینکه تا آخرین ساعات روز چهارشنبه، هر لحظه آخرین نتایج رای‌گیری در ایالت‌هایی مانند میشیگان در حال تغییر بود، وال‌استریت در اولین ساعات گشایش روز، یک دست سبزپوش بود. شاخص S&P ۵۰۰ روز را با افزایش ۸۶/ ۲ درصدی آغاز کرد تا برای سومین روز متوالی بازدهی بیش از ۲درصدی داشته باشد. شاخص داوجونز نیز از قافله عقب نماند و روز گذشته در بحبوحه نفس‌گیر رقابت میان بایدن و ترامپ کار خود را با یک درصد افزایش در شاخص آغاز کرد. همچنین شاخص نزدک نیز نیز در ساعات اولیه بیش از ۴ درصد مثبت بود تا در سه روز گذشته بیش از ۶درصد افزایش ارزش داشته باشد.

در حالی که روز گذشته هر دو نامزد اعلام کرده بودند که در حال پیروزی در انتخابات هستند، ترامپ پا را فراتر از این گذاشت و ادعا کرد که نتیجه انتخابات دزدیده شده است. سرمایه‌گذاران بارها اعلام کرده‌اند که بیشتر مایل هستند تا نتیجه انتخابات شفاف و سریع باشد و به درازا کشیده نشود. دلیل آنها این است که یک نتیجه قاطع و بدون تنش می‌تواند راه را برای تصویب بسته حمایتی جدید فراهم کند. موضوعی که البته با وجود شمارش آرای روز چهارشنبه به نظر می‌آید محقق نشود و برنده انتخابات با تاخیر مشخص شود. شاخص S&P۵۰۰ از زمان پیروزی ترامپ در سال ۲۰۱۶ تاکنون حدود ۵۷ درصد افزایش در شاخص را تجربه کرده است. با اینکه به طور کلی تصور می‌شد که بازارهای سهام به‌دلیل سیاست‌های سختگیرانه مالیاتی دموکرات‌ها، بیشتر از پیروزی نامزد جمهوری‌خواه استقبال خواهد کرد، اما موضوع بسته‌های حمایتی در سال جاری سبب شده است تا این موضوع به موضوع مالیات بچربد. احتمال تصویب یک بسته حمایتی در ابعاد بزرگ‌تر در صورت پیروزی بایدن می‌تواند سبب افزایش قابل توجه در شاخص‌های سهام وال‌استریت شود.

منبع:

کپی لینک
لینک کوتاه:
eghtesaad24.ir/000M0b
گزارش خطا۰
اقتصاد۲۴ ، اقتصاد ایران ، اقتصاد جهانی ، انتخابات آمریکا

| منبع خبر : روزنامه های اعتماد و دنیای اقتصاد
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای سردرگمی در پیش‌بینی‌ها؛ نوسان سیاسی بازار جهانی بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.