حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 18525
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵ |
براساس صورت مالی شرکت ملی نفت

جزئیاتی از درآمدها و هزینه‌های شرکت ملی نفت در سال ۹۷

حدود ۹۰ درصد درآمدها و هزینه های شرکت ملی نفت در سال ۹۷ یعنی ۴۳۶ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان بخاطر درج سهم دولت از درآمد فروش داخلی و صادرات نفت و میعانات گازی به صورت حسابداری (غیرواقعی) است.
جزئیاتی از درآمدها و هزینه‌های شرکت ملی نفت در سال ۹۷

راه صنعت- یکی از بخش هایی که در قالب یادداشت های توضیحی گزارش صورت مالی شرکت های دولتی، توضیحاتی درباره آن ارائه می شود، تطبیق بودجه مصوب با عملکرد این شرکت هاست.

* حدود ۹۰ درصد درآمدها و هزینه‌های شرکت ملی نفت، ارقام حسابداری هستند

براساس صورت مالی شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۷، مجموع درآمدهای این شرکت در سال مذکور، بالغ بر ۴۹۱ هزار و ۲۹۴ میلیارد تومان بوده که بیش از ۹۶ درصد آن یعنی بالغ بر ۴۷۴ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان ناشی از درآمد فروش داخلی و صادرات نفت خام و میعانات گازی توسط این شرکت است.

بیشتر بخوانید:
بازدهی و عملکرد صنایع مختلف بورسی +جدول
براساس گزارش مذکور، مجموع هزینه های شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۷ هم بالغ بر ۴۷۴ هزار و ۳۹۲ میلیارد تومان بوده که حدود ۹۲ درصد آن یعنی ۴۳۶ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان ناشی از بهای تمام شده نفت خام و میعانات گازی تولیدی (سهم دولت) بوده است.

بیشتر بخوانید:
دولت متوجه آثار منفی سیاست‌های بانک مرکزی شده است
اعداد فوق نشان می دهد که حدود ۹۲ درصد از درآمد فروش داخلی و صادرات نفت خام و میعانات گازی توسط شرکت ملی نفت ایران، سهم دولت (دولت و صندوق توسعه ملی) است. این موضوع بدین خاطر است که براساس قوانین، ۸۵.۵ درصد از درآمد صادرات نفت خام و میعانات گازی و همچنین فروش داخلی میعانات گازی به سایر شرکت ها (به غیر از پالایشگاه‌ها) توسط شرکت ملی نفت ایران، سهم دولت است. از طرف دیگر، صورت مالی شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که ۹۶.۶ درصد درآمد این شرکت بخاطر فروش داخلی نفت خام و میعانات گازی به پالایشگاه ها، سهم دولت بوده است. البته مستندات قانونی این بخش از تقسیم درآمد شرکت ملی نفت ایران نامشخص است.

بیشتر بخوانید:
صفر تا صد تخصیص بودجه برای شرکت های دولتی
به گزارش مشرق، جزئیات درآمدها و هزینه های شرکت ملی نفت ایران نشان می دهد که حدود ۹۰ درصد ارقام مذکور که ناشی از درنظرگرفتن کل درآمد ناشی از فروش داخلی و صادرات نفت خام و میعانات گازی (هم سهم دولت و هم سهم شرکت ملی نفت ایران) جزو درآمدهای این شرکت و کاهش سهم ۹۲ درصدی دولت از این درآمدها (۴۳۶ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان) در بخش هزینه‌هاست، به صورت حسابداری است و در واقع، مبلغ مذکور در عمل جزو درآمدهای حاصل شده این شرکت نیست و توسط این شرکت خرج نمی شود یعنی دارای ماهیت هزینه و درآمد واقعی نیستند.

* جزئیات درآمدهای شرکت ملی نفت در سال ۹۷

براساس این گزارش، جزئیات درآمدهای شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۷ به شرح زیر است:

* جزئیات هزینه های شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۷

براساس این گزارش، جزئیات هزینه های شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۷ به شرح زیر است:

*شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۷ سودده بوده است

با توجه به جدول فوق، شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۷ سودده بود و میزان سود قبل از کسر مالیات آن که با کسر کردن هزینه ها از درآمدها بدست می آید، بالغ بر ۱۶ هزار و ۹۰۲ میلیارد تومان بوده است.


جزئیات تقسیم سود شرکت ملی نفت ایران در سال مذکور در جدول زیر آمده است:

*جزئیات منابع و مصارف سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران

براساس این گزارش، جزئیات بودجه سرمایه ای ۵۳ هزار و ۸۷۶ میلیارد تومانی شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۷ که شامل منابع و مصارف سرمایه گذاری این شرکت در این سال بوده، مطابق با جدول زیر است:

| منبع خبر : فارس
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای جزئیاتی از درآمدها و هزینه‌های شرکت ملی نفت در سال ۹۷ بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.