حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 13297
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۹:۲۷ |
در هجدهمین مرحله از حراج‌های هفتگی اوراق بدهی دولتی

تنها ۶۷۰ میلیارد اوراق بدهی در این هفته فروش رفت / سقوط فروش اوراق بدهی به کم‌ترین میزان طی هجده هفته گذشته

هجدهمین مرحله از حراج‌های هفتگی اوراق بدهی دولتی در حالی با فروش ۶۸۰ میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد که رکورد کم‌ترین میزان فروش هفتگی این اوراق به ثبت رسید.
تنها ۶۷۰ میلیارد اوراق بدهی در این هفته فروش رفت / سقوط فروش اوراق بدهی به کم‌ترین میزان طی هجده هفته گذشته

راه صنعت-هجدهمین مرحله از حراج‌های هفتگی اوراق بدهی دولتی در هشتم مهرماه برگزار شد. طبق اعلام بانک مرکزی، در این هفته ۷ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی عرضه شد که تمام اوراق عرضه شده مربوط به اوراق فروش نرفته در مراحل گذشته بود. جدول زیر اطلاعات اوراق عرضه‌شده در این مرحله را نشان می‌دهد:

1

بر اساس اعلام بانک مرکزی، ارزش کل اوراق فروش‌رفته در مرحله هفدهم برابر ۶۷۰ میلیارد تومان بوده‌است؛ به بیان دیگر تنها ۹ درصد از کل اوراق عرض‌شده در این مرحله به فروش رسید. این آمار از آن جهت نگران کننده است که دولت برای پوشش کسری بودجه خود تا پایان سال باید در حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از اوراق بدهی به فروش برساند. بنابراین ادامه این روند نتیجه‌ای جز پولی شدن کسری بودجه نخواهد داشت. نمودار زیر درصد فروش اوراق بدهی نسبت به میزان اوراق عرضه شده را به تفکیک مراحل نشان می‌دهد:

فروش اوراق

همانگونه که مشخص است مرحله هجدهم رکورد کم‌ترین درصد فروش اوراق بدهی را به جا گذاشت. در این هفته ۵۷ درصد از کل اوراق فروش رفته به ارزش ۳۸۰ میلیارد تومان توسط نهادهای مالی (بازار پول) خریداری شد. در نقطه مقابل ۲۹۰ میلیارد تومان از اوراق منتشر شده نیز توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد که حاکی از فروش ۴۳ درصدی اوراق در بازار سرمایه است. نمودار زیر میزان اوراق بدهی دولتی عرضه‌شده و فروش‌رفته در هجدهمین حراج هفتگی اوراق بدهی دولتی را نشان می‌‌دهد:

اوراق بدهی

بر اساس دستورالعمل حراج‌‌های هفتگی اوراق بدهی، کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در حراج، سفارش‌های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال می‌کنند. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود. همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد.

این هفته تنها یک بانک در حراج اوراق بدهی دولتی شرکت کرد که ارزش سفارشات خرید آن‌ها برابر با ۳۸۰ میلیارد تومان بود. این میزان سفارش خرید برابر با ۵ درصد ارزش کل اوراق منتشر شده‌بود که طی هجده هفته گذشته کم‌ترین میزان سفارش‌گذاری از سوی نهادهای مالی به حساب می‌آید. این شاخص (ارزش سفارشات خرید به ارزش کل اوراق عرضه شده) را می‌توان معیاری از میزان تمایل بانک‌ها برای خرید اوراق بدهی دانست. نمودار زیر نسبت ارزش سفارشات خرید ثبت شده از سوی نهادهای مالی به ارزش کل اوراق عرضه شده را به تفکیک مراحل حراج‌های هفتگی نشان می‌دهد:

اوراق منتشر شده

همانگونه که مشخص است میزان سفارش‌گذاری از سوی نهادهای مالی در هفته گذشته به شدت کاهش یافته‌است. به طور کلی طی هجده مرحله حراج صورت گرفته، ۷۸ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در قالب ۲۳ اوراق با سررسیدهای مختلف از سوی خزانه‌داری عرضه شده‌است که ۶۷ هزار و ۱۶۱ میلیارد تومان آن در حراج‌های هفتگی به فروش رسیده‌است. همچنین ۲ هزار میلیارد تومان از اوراق بدهی در هفته پانزدهم نیز در مرحله پذیره‌نویسی به فروش رسید. بنابراین تا پاپان این مرحله در مجموع ۶۹ هزار و ۱۶۱ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به فروش رسیده‌است. نمودار زیر میزان عرضه اوراق بدهی دولتی و همچنین میزان فروش موافقت‌ شده (برنده) در حراج را به تفکیک مراحل انجام شده نشان می‌دهد:

اوراق فروش  رفته

همانگونه که از نمودار فوق می‌توان مشاهده کرد، طی دو هفته اخیر (مرحله هفدهم و هجدهم) کم‌ترین میزان فروش اوراق بدهی به ثبت رسیده‌است. روندی بسیار نگران‌کننده که قطعاً نتیجه‌ای جز افزایش تورم را به همراه نخواهد داشت. کارشناسان کسری بودجه امسال را ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌کنند. اگر فرض کنیم که کسری بودجه محقق شده امسال۲۲۰ هزار میلیارد تومان باشد و ۷۵ درصد از کسری بودجه از طریق انتشار اوراق بدهی دولت پوشش داده شود، دولت باید امسال در حدود ۱۶۵ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش برساند. تا هفته هجدهم حراج‌های هفتگی، دولت موفق به فروش ۶۹ هزار و ۱۶۱ میلیارد تومان از این اوراق شده‌است. به بیان دیگر در حدود ۴۱.۹۲ درصد از میزان مورد نظر پوشش داده‌شده‌است. نمودار زیر روند دستیابی به میزان فروش هدف اوراق بدهی دولتی را در هر مرحله نشان می‌دهد:

6

همانگونه که مشخص است طی سه هفته اخیر روند فروش اوراق بدهی به‌شدت کاهش یافته‌است. اگر فرض کنیم که تا پایان سال ۱۷ مرحله دیگر از حراج‌های هفتگی برگزار شود، به طور میانگین باید در هر مرحله در حدود ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق بفروش برسد. تا پایان مرحله هجدهم این میزان در حدود ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده‌است. همانگونه که مشخص است با گذشت زمان و ادامه روند نزولی فروش هفتگی اوراق بدهی، پوشش کسری از طریق اوراق بدهی هر هفته سخت‌تر می‌شود و در خلأ سیاست‌گذاری مناسب اقتصادی نمی‌توان آینده روشنی را برای اقتصاد کشور متصور بود. نمودار زیر ارزش اوراق فروش رفته تا مرحله هجدهم و همچنین ارزش اوراق باقی‌مانده مورد نیاز برای پوشش ۷۵ درصد کسری بودجه امسال را نشان می‌دهد:

ارزش اوراق بدهی

با اعلام بانک مرکزی، نوزدهمین مرحله از حراج‌های هفتگی اوراق بدهی دولتی، هفته آینده با عرضه ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در قالب سه نماد ادامه می‌یابد که تمامی این اوراق مربوط به اوراق فروش نرفته مراحل گذشته‌است. جدول زیر مشخصات اوراق بدهی دولتی که در مرحله نوزدهم عرضه خواهد شد را نشان می‌دهد:

8

| منبع خبر : اقتصاد آنلاین
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای تنها ۶۷۰ میلیارد اوراق بدهی در این هفته فروش رفت / سقوط فروش اوراق بدهی به کم‌ترین میزان طی هجده هفته گذشته بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.