حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 19604
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰ |

تأمین ۳۱۳۹ میلیارد تومان تسهیلات اوراق مسکن طی ۲ سال

بر اساس اطلاعات فرابورس ایران طی ۲ سال گذشته از محل فروش اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، ۳۱۳۹ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید مسکن تامین شده است.
تأمین ۳۱۳۹ میلیارد تومان تسهیلات اوراق مسکن طی ۲ سال

راه صنعت-با توجه به این که هزینه مسکن حدود ۴۰ درصد از سبد مصرفی خانوار را تشکیل می‌دهد، تهیه مسکن هم برای خانوارهای ایرانی عمدتاً با تسهیلات بانکی انجام می‌شود.

مردم به صورت سنتی با سپرده‌گذاری در بانک مسکن و انتظار برای رسیدن نوبت وام مسکن اقدام به خرید یک واحد مسکونی می‌کنند، اما از چند سال پیش اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن از سوی بانک مسکن منتشر می‌شود که این اوراق از طریق کارگزاری‌ها در فرابورس ایران خرید و فروش می‌شود تا مردم با خرید این اوراق بتوانند در اسرع وقت به تسهیلات خرید مسکن دسترسی پیدا کنند.

معمولا هر ورقه تسهیلات مسکن که در نماد «تسه» ارائه می‌شود، برای دریافت ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات است، اما این اوراق در فرابورس عرضه می‌شود و قیمت آن براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود به گونه‌ای که هر ورقه حق تقدم تسهیلات مسکن بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان در نوسان است. در واقع مردم با خرید حداکثر ۴۰۰ ورقه تسهیلات مسکن برای زوجین تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان و برای افراد دیگر تا سقف ۲۰۰ ورقه یعنی ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات از بانک مسکن دریافت می‌کنند.

خبرنگار در مورد معاملات اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن با فرابورس ایران تماس گرفته و خواستار ارائه آماری از انتشار اوراق تسهیلات حق تقدم مسکن طی ۲ سال شد که فرابورس ایران نیز با در اختیار گذاشتن جدولی از روند انتشار و معاملات اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن طی دو سال گذشته از آبان ۹۷ تا پایان آبان امسال شفاف‌سازی کرد.

بر اساس جدول ارائه شده؛ طی دو سال گذشته در مجموع بیش از ۴۳.۸ میلیون ورقه تسهیلات مسکن به ارزش ۲۱.۹ هزار میلیارد تومان منتشر شده که در این مدت ۵۴ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۵۸۷ ورقه تسهیلات مسکن معامله شده است که به ارزش ۳۱۳۹ میلیارد تومان تسهیلات مسکن برای خرید مسکن یا احیانا برای خرید و فروش اوراق در فرابورس فراهم کرده است.

با نگاهی به جدول زیر در می‌یابیم، میانگین قیمت هر ورقه تسهیلات مسکن از ۵۹ هزار تومان در آبان ۹۷ کاهش یافته، به گونه‌ای که این اوراق در مهر ۹۸ به هر ورقه به طور میانگین ۳۹ هزار تومان رسیده است و بعد از آن روند افزایشی به خود گرفته به گونه‌ای که در اسفند ۹۸ هر ورقه تسهیلات مسکن به بیش از ۵۱ هزار تومان رسیده است.

جدول نشان می‌دهد؛ با بروز بیماری کرونا قیمت تسهیلات مسکن کاهش یافته به گونه‌ای که در فروردین ۹۹ هر ورقه تسهیلات ۴۸ هزار و ۴۶۰ تومان معامله شده، اما بعد از آن روند افزایشی به خود گرفته به گونه‌ای که قیمت هر ورقه تسهیلات مسکن در مهرماه امسال به ۸۶ هزار تومان هم رسید، اما در آبان ۹۹ میانگین قیمت هر ورقه تسهیلات مسکن ۸۱ هزار و ۸۴۷ تومان شده است.

همچنین در آبان ماه سال جاری بیش از یک میلیون و ۹۷۹ هزار و ۳۷۹ ورقه تسهیلات مسکن در فرابورس معامله شده که ۱۶۲ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید مسکن فراهم کرده است. آمارها نشان می‌دهد، بیشترین خرید و فروش تسهیلات مسکن در تیرماه امسال در اوج جابه جایی شهروندان انجام شده، به گونه‌ای که ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار ورقه تسهیلات مسکن خریداری شده که از این محل ۳۰۷ میلیارد تومان برای خرید مسکن استفاده شده است.

نگاهی به جدول آمار معاملات اوراق تسه در ۲ سال گذشته نشان می‌دهد، بیشترین آمار معاملات تسهیلات مسکن در بهمن ۹۸ صورت گرفته که بیش از ۵ میلیون و ۷۴ هزار و ۶۸۸ ورقه تسهیلات مسکن در فرابورس ایران معامله شده که ۲۳۰ میلیارد تومان برای خرید مسکن در اختیار شهروندان قرار داده است.

آمار معاملات اوراق حق تقدم مسکن در دو سال گذشته/فرابورس ایران

کمترین میزان معاملات خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن در فروردین ۹۸ صورت گرفته که فقط ۷۲۰ هزار و ۷۲۴ ورقه تسهیلات مسکن به ارزش ۳۶ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفته است.

با نگاهی به این جدول می‌توان دریافت که خرید و فروش اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن همراه با افزایش قیمت مسکن کاهش یافته است، گرچه میزان اختصاص تعداد اوراق برای هر واحد مسکونی با افزایش قیمت مسکن افزایش پیدا کرده است، اما میزان خرید و فروش اوراق حق تقدم از اواخر سال گذشته تاکنون به یک پنجم کاهش یافته است.

 

هزینه مسکن در سبد مصرف خانوار به روایت بانک مرکزی

| منبع خبر : فارس
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای تأمین ۳۱۳۹ میلیارد تومان تسهیلات اوراق مسکن طی ۲ سال بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.