حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 20570
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۹:۵۹ |
گزارش؛

بررسی عواقب عرضه سهام عدالت در بورس / وظیفه دولت، صیانت از سرمایه های مردم است

در زمان دولت روحانی 60 درصد از سهام عدالت در بازار بورس به دو روش مستقیم و غیر مستقیم آزادسازی شد.
بررسی عواقب عرضه سهام عدالت در بورس / وظیفه دولت، صیانت از سرمایه های مردم است

راه صنعت- سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار شد. اکثر مردم توانستند سهام عدالت را دریافت کنند و بخشی از جمعیت ایران از این سهام جامانده‌اند. امسال در زمان دولت روحانی ۶۰ درصد از سهام عدالت در بازار بورس به دو روش مستقیم و غیر مستقیم آزادسازی شد.

بر این اساس و طبق آمار، از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت، ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کردند. این افراد از ۸ خردادماه امکان فروش ۳۰ درصد از سهام خود را با مراجعه به بانک ها یا کارگزاری ها داشتند. بر این اساس رییس جمهور وعده داد که ۳۰ درصد دیگر سهام عدالت برای عید غدیر و ۳۰ درصد دیگر هم برای ۲۲ بهمن آزاد می‌شود که البته ۳۰ درصد وعده داده شده برای عید غدیر تحقق یافت.

بی‌برنامگی دولت در عرضه سهام عدالت
سهام عدالت قرار بود پشتوانه بسیار محکمی برای قشر کم درآمد جامعه باشد اما آزادسازی ۶۰ درصد سهام دقیقا زمانی رخ داد که بازار سرمایه در شرایط بسیار مناسب و روزهای پر اوجی داشت که آزادسازی بی موقع دولت سبب شد تا بازار به دلیل حضور عظیم افراد تازه وارد با مشکلات بسیاری مواجه شود و ریزش بورس بعد از گذشت ماه ها همچنان ادامه دارد.

کارشناسان معتقدند دولت برنامه خاصی برای آزادسازی سهام عدالت نداشته است و اکنون که دهک های پایین چشم انتظار این سهام هستند؛ از ارزش واقعی آن بسیار کم شده است. البته برخی از تحلیلگران بر این باور هستند که دولت برای تشویق مردم به بازار سرمایه؛ آزادسازی سهام عدالت را انجام داد که با انتقاد بسیاری از فعالان بورس همراه بود زیرا با این آزاد سازی و فشار صف فروش سبب شد تا بازار سرمایه با افت مواجه شود و بعد از گذشت چند ماه همچنان روند ریزشی بورس ادامه دارد.

بهروز خدارحمی، کارشناس بورس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی یکتاپرس، گفت: سهام عدالت باید در بازار پر رونق آزاد شود. با ریزشی شدن بازار اکنون خود سهام دار هم برای فروش با مشکل مواجه می شود زیرا ارزش سهام در روزهای ریزشی کم تر می شود و ضرر خواهد کرد.

این کارشناس بورس با اشاره به اینکه حافظه تاریخی بازار سرمایه قوی است، بیان کرد: مداخله و اتفاقاتی که در بازار سرمایه انجام می شود، می تواند سال ها بر روی بورس اثر بگذارد. بزرگترین ویژگی بازار سرمایه نقد شوندگی است با وجود اینکه حقوقی‌ها نقش جدی تری در بازار دارند، اما اگر حقیقی‌ها به این نتیجه برسند که زمان مناسبی برای فروش نیست حقوقی‌ها نمی‌توانند دخالت کنند.

خدارحمی در پایان با تاکید بر اینکه سهامدار باید بدانند اگر سهمی ۵ برابر سایر سهام‌ها سود می‌کند همین سهام ممکن است با سرعت بیشتری نسبت به سایر سهام‌ها ریزش داشته باشد، گفت: سهامداران باید نگاه بلند مدت به بازار داشته باشند در غیر این صورت در بازار سرمایه نباید انتظار داشته باشند که یک شبه به سود مورد نظر برسند.

عزم مجلس برای برداشتن موانع بازار سرمایه
مهدی طغیانی در گفتگو با یکتاپرس، درباره سهام عدالت و تعیین تکلیف آزادسازی این سهام ها اظهار کرد: عرضه سهام عدالت در بورس آن هم در شرایط کنونی بازار سرمایه به لحاظ فنی درست نیست چون به شدت بازار را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی افزود: سهام عدالت یک عرضه قابل توجه است و آثار عرضه آن در معاملات بازار را نمی توان از نادیده گرفت.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عرضه سهام عدالت در بورس به صف های فروش اضافه می کند، تصریح کرد: صف های طولانی فروش بزرگترین مشکل کنونی بازار سرمایه است و بازار با تقاضای کافی مواجه نیست که بتواند سهام عدالت را در خود هضم کند و به تعادل برسد. لذا بر شاخص کل اثر منفی دارد.

طغیانی با بیان اینکه اکنون آزاد سازی صاحبان سهام عدالت را متضرر می کند چون باید با قیمت پایین به فروش برسند، گفت: با آزادسازی سهام ها ارزش دارایی مردم کم می شود درحالی که هدف از تخصیص سهام عدالت به اقشار جامعه ایجاد درآمد پایدار برای آنها بود.

وی تأکید کرد: توصیه ما به مردم نگهداری سهام عدالت تا زمان است که این سهام ها درآمدزا شوند. الان آخر سال است و مجامع این شرکت ها تشکیل می شوند و به مردم سود می دهند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بازار سرمایه تابعی از متغیرهای مختلف است و نمی‌توان برایش سیاستگذاری کرد، ادامه داد: عزم مجلس برداشتن موانع بازار سرمایه است تا بورس در شرایط عادی کار خود را انجام دهد.

طغیانی تأکید کرد: تلاشمان این است که جلوی تخلفات را بگیریم تا عاملی نتواند در روند بازار سرمایه اختلال ایجاد کند.

حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی در گفتگو یکتاپرس؛ با اشاره به چالش های پیش روی عرضه سهام عدالت در بازار سرمایه اظهار کرد: صیانت از سرمایه مردم در بازار بورس از جمله وظایف دولت است.

وی افزود: سهام عدالت امیدی در دل مستضعفان ایجاد کرد و اکنون دولت و مسئولان بورس باید تلاش کنند این سرمایه ها به ثمن بخس فروخته نشود و از حق مردم صیانت کنند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: متأسفانه بورس و عرضه سهام عدالت در بازار سرمایه متأثر از برنامه های غلط بورسی شد و سهام ها ضربه دیدند که امیدواریم جبران شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مردم صبوری کنند و سهام خودشان را نفروشند تا شرایط اصلاح شود و این سهام ها به قیمت واقعی خود برسند.

بررسی مشکلات خرید و فروش سهام عدالت در کمیسیون اصل ۹۰
حجت الاسلام نصرالله پژمانفر در گفتگو با یکتاپرس؛ با اشاره به مسئله سهام عدالت در بورس اظهار کرد: مداخلات دولت در موضوع سهام عدالت و بورس سبب شد نگاه های دستوری بر بازار حاکم شده و ثبات آن را بهم بریزد.

وی با بیان اینکه بورس باید بر روال عرضه و تقاضا تنظیم شود، افزود: دولت اصرار دارد بورس را سیاسی کند در حالیکه بازار سرمایه یک عرصه اقتصادی است.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با تصریح اینکه دولت باید به وظایف خود در راستای تعدیل بازار سرمایه عمل کند، خاطرنشان کرد: زمانی که تقاضا برای خرید سهام در بازار سرمایه بود، مسئولان برای تعدیل و تنظیم آن ورود نداشتند.

پژمانفر ادامه داد: متأسفانه زمان فروش سهام ها هم مداخلات دولت در جهت تثبیت بازار نبود، بنابراین مسئله ای که عامل مهم در مشکلات بورس است عدم انجام وظایف قانونی دولت در بازار سرمایه است.

وی درباره تصمیم های چندگانه دولت در خصوص عرضه سهام عدالت در بورس گفت: مشکلات خرید و فروش سهام عدالت در کمیسیون اصل ۹۰ در حال بررسی است تا موانع آن برطرف شود.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: پیشنهاد آن است که مردم در خصوص سهام عدالت عجله نکنند تا جلوی مداخلات در بازار سرمایه گرفته شود آنگاه مردم می توانند سهام خود را در روند متعادل بازار خرید و فروش کنند.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای بررسی عواقب عرضه سهام عدالت در بورس / وظیفه دولت، صیانت از سرمایه های مردم است بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.