حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 13759
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰ |
رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورا‌های اسلامی کار کشور:

این مزد فقط برای ۳۸ درصد هزینه زندگی کافیست

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار با اشاره به اینکه دستمزد تنها ۳۸ درصد سبد معیشت را پوشش می‌دهد گفت: کارگران برای جبران ۶۲ درصدی هزینه‌های خود باید کار‌های کاذب کنند.
این مزد فقط برای ۳۸ درصد هزینه زندگی کافیست

راه صنعت– فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورا‌های اسلامی کار کشور با اشاره به اینکه خط فقر از برنامه چهارم توسعه به عنوان مطالبات کارگران بوده است و دولت موظف است که خط فقر را اعلام کند گفت:چالش‌های بسیار زیادی در بحث معیشت کارگران وجود دارد.

وی ادامه داد:با افزایش چشمگیر قیمت‌ها فاصله بین معیشت و دستمزد کارگران افزایش چشمگیر یافته است، به گونه‌ای که در حال حاضر در ایده آل‌ترین شرایط دستمزد ۳۸ درصد سبد معیشت حداقلی میانگین کل کشور را تشکیل می‌دهد.

توفیقی بیان کرد: عده‌ای سوال می‌کنند با این دستمزد کارگران چگونه زندگی می‌کنند. برخی از آن‌ها شیفت اضافه کاری می‌کنند که در حال حاضر به خاطر کرونا شیفت‌های اضافه کاری هم کاهش یافته است. برخی دیگر با مسافرکشی تلاش دارند کسری حقوق و دستمزد را در تأمین هزینه‌های زندگی جبران کنند.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار اظهار داشت: کارگران برای جبران کسری حقوق مجبور هستند در مشاغلی فعالیت کنند که سهمی در تولید ناخالص ملی ندارد و در برخی موارد باعث کاهش بهره وری وی در کار می‌شود.

وی بیان کرد: زمانی که تمام فکر کارگر جبران ۶۲ درصد کسری مزدی است نمی‌توان از او انتظار کیفیت کاری داشت.

توفیقی بیان کرد: آقای نوبخت چند روز گذشته اعلام کردند “تجربه ثابت کرده است حذف ارز دولتی بر مولفه‌های تأثیرگذار در معیشت مردم باعث ایجاد تورم می‌شود و سال دیگر این کار را نمی‌کنیم”؛ لازم است به ایشان تذکر داده شود وقتی تجربه این کار را داشتید، چرا مجدد تجربه کردید؟!

وی گفت: با تبدیل ارز دولتی به ارز نیمایی، کره کیلویی ۸۰ هزار تومان شد، مرغ، گوشت و نهاده‌های دامی و … همه گران شد، چرا این اقدام را می‌خواهند سال بعد عملیاتی کنند. چرا همین امسال ارز دولتی را حذف کردند؟ نرخ سبد معیشت در شهریورماه ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. این رقم بسیار حداقلی با احتساب همه هزینه‌ها ازجمله هزینه‌های بهداشت و مسکن محاسبه شده و متوسط کمترین هزینه‌های زندگی در سراسر کشور است. بدیهی‌ست که اگر بخواهیم فقط تهران یا کلانشهر‌ها را در نظر بگیریم، کمینه‌ی هزینه‌های زندگی بسیار بیشتر از این رقم خواهد بود.

توفیقی گفت: عقب ماندگی مزدی کارگران را چه کسی می‌خواهد جبران کند؟ دولت مکلف است که هر چه زودتر فکری به حال کارگران کند.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورای اسلامی کار گفت: رئیس بازرسی کل کشور به ما کارگران این نوید را داده بودند که با صحبت‌هایی که انجام شده است، وزیرکار را مجاب کرده بودند که نیمه دوم سال بازنگری دستمزد را در دستور کار قرار دهند. امیدواریم به کمک مردم بیایند. از مجلس انتظار همراهی داشتیم، معیشت کارگران را به صورت عملیاتی در دستور کار قرار دهد. تاکنون مجلس برای کارگران اقدام عملی نکرده است.

وی با بیان اینکه طبق قانون شورای عالی کار باید ماهیانه یک بار برگزار شود گفت: زمانی که قانون اجرا نمی‌شود، کارگران چه کاری می‌توانند کنند؛ شکایت کارگران به دیوان عدالت اداری به کجا رسید؟ چرا دیوان عدالت اداری درباره موضوعی که ۱۳.۵ میلیون خانوار کارگری را درگیر می‌کند جوابی نمی‌دهد؟ شکایت هنوز باقی مانده است. در چنین شرایطی کارگران برای حل مشکل به هر کجا نامه نگاری کنند بی فایده است. اول باید قانون اجرا شود، زمانی که قانون اجرا شد و کارگران به دنبال کاری فراتر از قانون باشند آن وقت باید نامه نگاری کنند. در حال حاضر حل مشکل کارگران نیازمند اجرای قانون و همت عملیاتی مسئولان است.

 

| منبع خبر : تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای این مزد فقط برای ۳۸ درصد هزینه زندگی کافیست بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.