حکمت
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
شناسه خبر : 17399
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵ |

آب نامرغوب، سوغات بی اعتنایی مدیران به زاهدان!/ ‌۲۸ درصد چابهاری ها همچنان در انتظار آب سالم

به تازگی با انتشار فیلمی از نماینده مردم چابهار در مجلس، مشکل آب سیستان و بلوچستان مجدد مورد بحث محافل قرار گرفته است.
آب نامرغوب، سوغات بی اعتنایی مدیران به زاهدان!/ ‌۲۸ درصد چابهاری ها همچنان در انتظار آب سالم

راه صنعت– استان سیستان و بلوچستان با ۱۸۷ هزار و ۵۰۲ کیلومتر مربع گستره در منطقه کویری و خشک واقع شده که همواره با بحران کم آبی و حتی بی آبی رو به روست این در حالی است که کمبود آب در این استان مشکل دیرینه‌ای دارد و باتوجه به وضعیت نامناسب آب به دست فراموشی سپرده شده است.

وابستگی شمال این استان به رودخانه هیرمند که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد موجب شده است که با قطع آب این رودخانه بحران بی آبی و خشکسالی دامنگیر این منطقه شود و تالاب بین المللی هامون به عنوان منبع تامین آب و امرار معاش و سرسبزی و حیات سیستان نیز به بیابان و کویر و منبع حرکت ریزگرد‌ها تبدیل شود.

به تازگی با انتشار فیلمی از نماینده مجلس چابهار در فضای مجازی این مشکل آب سیستان و بلوچستان سرصدا‌های دیگری را درآورد به طوری که برخی‌ها این مشکل را رد و برخی دیگر آن را تایید می‌کنند.

کاهش کمیت و کیفیت آب در سیستان و بلوچستان
عباس سارانی معاون حفاظت و بهره برداری منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان در خصوص آب این استان بخصوص مناطق جنوبی آن گفت: میزان برداشت آب از منابع زیر زمینی براساس استاندارد‌های جهانی باید یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب در سال باشد که متاسفانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب بیشتر از این حد برداشت می‌شود.

معاون حفاظت و بهره برداری منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: برداشت‌های بی رویه آب از منابع زیر زمینی، تغییر اقلیم، کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی‌های ۱۸ ساله در این استان سطح آب‌های زیر زمینی را به شدت کاهش داده است.

سارانی اظهار کرد: پایین آمدن سطح آب‌های زیر زمینی در سیستان و بلوچستان باعث کاهش کمیت و کیفیت آب در این استان شده است.

وی تصریح کرد: وجود چاه‌های غیرمجاز و اضافه برداشت از چاه‌های دارای پروانه کسب عامل پایین آمدن منابع آبی زیر زمینی است که به بحران آب در سیستان و بلوچستان دامن زده است.

این مقام مسئول بیان کرد: حدود هشت هزار و ۴۱۶ حلقه چاه غیرمجاز در سیستان و بلوچستان وجود دارد که از این تعداد ۲ هزار حلقه چاه براساس قانون تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز مصوب سال ۱۳۸۹ قابل تعیین تکلیف و حدود ۶ هزار حلقه چاه غیر قابل تعیین تکلیف هستند.

معاون حفاظت و بهره برداری منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: کسری مخازن استان سالانه افزون بر ۱۸۰ میلیون متر مکعب است.

سارانی اظهار کرد: میزان برداشت چاه‌های غیرمجاز موجود در سیستان و بلوچستان افزون بر ۳۰۰ میلیون متر مکعب در سال است.

با توجه به اهمیت و حساسیت بسیار بالای این موضوع و انعکاس گسترده آن و سوء استفاده رسانه‌های معاند، بلافاصله دستور رسیدگی کیفیت پایین آب به مسئولان این استان داده شد.

براساس گزارشات رسیده از سیستان و بلوچستان برخی‌ها کیفیت پایین آب در این استان را رد می‌کنند و آن را یک باور غلط می‌دانند.

از سال ۱۳۹۴ تاکنون، اقدامات زیربنایی مهمی در آبرسانی به جمعیت روستایی استان انجام شده است، به طوری که ر قالب طرح ملی آبرسانی به تک روستا‌ها و تکمیل مجتمع‌های آبرسانی اولویت دار روستایی با تحت پوشش قرار گرفتن ۲ هزار و ۱۹۴ روستای این استان با جمعیت ۷۵۳ هزار نفر معادل ۵۶.۳ درصد جمعیت روستایی استان، هزار و ۵۹۹ روستای بالای۲۰ خانوار و ۵۹۵ روستای زیر۲۰ خانوار تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند.

حمیدرضا کشفی معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری آب و فاضلاب کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: در اوایل سال ۹۰ اعتباراتی از محل صندوق توسعه ملی برای سیستان و بلوچستان تامین شد به طوری که ردیف بودجه کفاف اجرای پروژه‌ها را نمی‌داد.

ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان ۲ هزار و ۱۹۴ روستا مشمول طرح تامین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی شدند که ۷۵۳ هزار نفر در قالب ۱۸ مجتمع آبرسانی را شامل می‌شود.

معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری آب و فاضلاب کشور در خصوص فیلم منتشر شده کیفیت پایین آب سیستان و بلوچستان توسط نماینده چابهار گفت: آبی که نماینده چابهار نشان داد آب هوتک بود است نه آب شبکه یا آبرسانی سیار.

کشفی اضافه کرد: در بودجه ۱۴۰۰ پیشنهاد دادیم که ردیف خاصی برای توسعه آبرسانی در سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شود و این پیشنهاد به دولت رفته که قرار است ۱۰۰ میلیون یورو برای سال اول تخصیص داده شود.

متاسفانه خشکسالی در سال‌های اخیر به قدری بوده که چنانچه در چند سال آینده بارش‌های خوبی هم داشته باشیم باز هم نمی‌تواند کمبود بارش در سال‌های گذشته را جبران کنیم، وضعیت آب در سیستان و بلوچستان به یک بحران جدی تبدیل شده است.

تکذیب مصرف آب شرب زاهدان از هوتک ها
در این باره قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزیر نیرو در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: ما باید مطالبات مردم چه در مجلس و یا در دولت مطرح کنیم و این یک هنر است تا بتوانیم مطالبات مردم را عنوان کنیم، باید تمامی مطالبات بر اساس واقعیت و بدون از قصه پردازی و حاشیه سازی باشد.

او ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان در اوایل انقلاب چیزی بالغ بر ۱۹۲ روستا از ۶ هزار و خورده‌ای روستا آز آب سالم برخوردار بودند امسال این عدد به ۷۲ درصد افزایش پیدا خواهد کرد

خوشبختانه وضعیت آب در سیستان و بلوچستان خوب است و دارد به متوسط کشوری نزدیک می‌شود و قرار است امسال ۱۵۰ هزار نفر دیگر را در روستای این شهر تحت پوشش آب پایدار قرار خواهیم داد و امیدواریم در سال اینده این عدد نسبت به امسال رقم بالاتری پیدا کند.

ما سالیانه ۱۰ درصد از اعتبارات کشور را در بخش آب به سیستان و بلوچستان هزینه می‌کنیم، ولی به لحاظ تاکید رهبری به دو استان خوزستان و سیستان و بلوچستان دارند دولت‌ها عنایت بیشتری به این دو استان داشته اند.

خوشبختانه ما تا به امروز بیماری از نظر مصرف آب در سیستان و بلوچستان طبق تحقیقات وزارت بهداشت نداشته ایم و آبی که نماینده چابهار از استفاده کرد برای مصرف احشام به کار می‌رود نه مصارف انسانی و این موضوع آلودگی آب را به شدت تکذیب می‌کنم.

سالی حدود ۵۰ میلیارد تومان به تانکر‌ها برای توزیع آب به سیستان بلوچستان اعتبار می‌دهیم که امیدواریم این وضعیت هرچه سریعتر بهتر شود.

در واقع من نمی‌دانم نماینده چابهار آن آب را از کجا آورده است؟ خوشبختانه در سیستان و بلوچستان وضعیت آب مطلوب شده و از رقم ۷ درصد در اوایل انقلاب به ۷۲ درصد رسیده است و این نشان می‌دهد که در این مسیر وزارت نیرو و دولت همگام با یکدیگر عمل می‌کنند.

خشکسالی‌های اخیر و کاهش نزولات جوی باعث شده تا بسیاری از چاه‌ها و قنات‌های این منطقه خشک شده و نبود زیرساخت مناسب و لوله کشی آب مردم را محتاج به آبرسانی سیار کند، اما تعیین سهمیه ۱۵ لیتری آب برای هر نفر در طول شبانه روز آن هم با توجه به گرمای بیش از ۵۰درجه‌ای هوا، خیلی برای مردم آزاد دهنده است، اما به گفته بسیاری از شهروندان این منطقه همین سهمیه آب نیز به مردم نمی‌رسد و مردم مجبور هستند هر تانکر آب را با قیمت‌های بالاتری خریداری کنند.

| منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : دیدگاه‌ها برای آب نامرغوب، سوغات بی اعتنایی مدیران به زاهدان!/ ‌۲۸ درصد چابهاری ها همچنان در انتظار آب سالم بسته هستند

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.